A tavalyi év az ideiglenes lakhelyváltás tekintetében is fordulópontnak számít, miután a 2009-ben kezdődött szignifikáns emelkedéssel szemben tavaly már 10 százalékkal csökkent az átmenetileg új otthonba költözők száma. A bejelentett 263 ezer tartózkodásihely-változtatással megfordult az elmúlt évek tendenciája.
A belföldi vándorlók számára továbbra is a főváros a legvonzóbb, Budapestre 4 ezer új lakó költözött be, és az ideiglenesen beköltözőknek is köszönhetően, a kiköltözéseket is figyelembe véve, csekély mértékű, 6400 fős növekedés tapasztalható a főváros pozitív egyenlegében. A többi városra ugyanakkor 2013-ban is az elvándorlás volt jellemző, lélekszámuk összességében 1750-nel csökkent, és az átmenetileg új otthonba költözőkkel együtt is 1250-nel többen mentek el, mint amennyien érkeztek. A községekből ezren költöztek el véglegesen, és miután tavaly a korábbi pozitív tendencia megfordult, és ismét többen szüntették meg ezekben a településekben a tartózkodási helyüket, mint amennyien bejelentették, a kistelepülések összességében több mint 5 ezer fős vándorlási veszteséget voltak kénytelenek elkönyvelni.
Régiós összehasonlításban Közép-Magyarország és a Nyugat-Dunántúl tudott felmutatni pozitív vándorlási egyenleget (az előbbi 14750, az utóbbi 2900 fővel), míg az ország többi területéről továbbra is az elvándorlás volt a jellemző. A leggyengébb népességmegtartó erővel továbbra is Észak-Magyarország és az Észak-Alföld rendelkezik. A megyék közül a legvonzóbb lakóhelynek 2013-an is Pest és Győr-Moson-Sopron számított, a Dunától keletre fekvő területek továbbra sem jelentenek vonzó perspektívát.
Szakértők szerint a belső migráció visszaesésében döntően a gazdasági recesszió, a lakáspiac pangása is játszik szerepet. Főként, hogy általánosan igaz: azok a befogadó megyék, ahol magas a foglalkoztatottság, az egy főre jutó GDP és a havi bruttó átlagkereset. A Budapest Intézet egyik tanulmánya ugyanakkor a mobilitás fő korlátjának a lakás- és ingatlanpiac negatív irányú változásait látja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.