Több mint fél éve 2 százalék körüli növekedést mutat a Világgazdaság mutatószáma, a Gyorsulási Irányadó (GYIA), ami egyre inkább azt sugallja, hogy a gazdaság növekedési üteme fenntartható az idei évben. Márciusban 1,92 százalékkal bővült a GYIA az előző év azonos időszakához képest, februárhoz viszonyítva pedig 0,23 százalékos a növekedés.
Az idei első negyedévben a GYIA alapján 2 százalékkal is növekedhetett a gazdaság, a külső és belső kereslet felfutásával pedig a javuló bázis ellenére is fennmaradhat – sőt, akár gyorsulhat is – a növekedési ütem. A GYIA tíz részindexe közül márciusban négy csökkentette, míg hat növelte a mutatószámot.
Az öt pénzügyi alindexből kettő lefelé, míg három felfelé húzta a GYIA-t. A pénzkínálat reálértéke hosszú idő óta először mérséklődött, ami azzal
magyarázható, hogy a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramja az első szakasz lezárása után lassabb ütemben folytatódott. A rövid és a hosszú lejáratú állampapírok közötti hozamkülönbség növekedett, ami szintén negatív hatással volt a GYIA-ra.
A reálkamat a folytatódó kamatcsökkentési ciklus és az alacsony inflációs környezet miatt csökkent, az Ifo-index növekedett, és a Budapesti Értéktőzsde vezető indexének (BUX) reálértéken emelkedett, ami segítette a GYIA-t. Az öt makrogazdasági részindex közül kettő csökkentette és három javította a GYIA-t.
Az ipari termelés volumenindexének mérséklődése és az ipari rendelésállomány csökkenése lefelé húzta a mutatót. Ugyanakkor a reálkeresetek növekedése, a fogyasztói hitelek állományának emelkedése, valamint a munkakeresés átlagos időtartamának csökkenése – 19,3 hónapról 19-re – javította a főindexet.
Az év hátralévő részében is fennmaradhat a növekedés. A következő hónapban már kevéssé segít a bázis, hiszen tavaly áprilisban pozitív tartományba került a GYIA éves indexe, azt követően pedig folyamatosan javult.
Idén a gazdaság teljesítménye így meghaladhatja a potenciális szintjét, ami 1 százalék körül lehet. Az elmúlt hónapokban már biztató jeleket láthattunk a gazdaság középtávú növekedését meghatározó tényezők közt, hiszen javult a foglalkoztatás és a beruházások is növekedtek. Ugyanakkor óvatosságra int, hogy a foglalkoztatás növekedésének döntő része nem a piaci folyamatok eredménye – hanem a közmunka felfutása –, és a bővülés nem érinti a versenyszféra egészét.
A beruházásoknál is leginkább azt látjuk, hogy egyelőre az állami beruházások növekednek, amelyekben nagy szerepe van az EU-s forrásoknak, míg a versenyszférában a Növekedési Hitelprogram ellenére is visszafogottabb bővülést tapasztalhatunk. Mindent egybevetve a potenciális növekedésre nézve kedvező jeleket láthatunk, de az érdemi javulásra még várni kell.
Így készül a Gyorsulási Irányadó
A gyorsulási irányadó nemzetközi módszereken alapuló, a magyar viszonyokhoz igazított leadingindikátor típusú mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. A GYIA az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi, mivel a jelzőszámok megfelelő idejű késleltetettjeit szerepelteti. A súlyok a legjobban illeszkedő modellel lettek meghatározva, az index így azonnali képet ad a gazdasági folyamatokról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.