A Szöulban 2010-ben elfogadott megállapodás értelmében 2014 januárjáig le kellett volna zárni az IMF kvóta- és döntéshozatali reformját. Ehhez az kellett volna, hogy az eredetileg megszabott határidőig más tagországok mellett az amerikai kongresszus is ratifikálja azt. A reform lényege az, hogy az IMF hatalmi viszonyainak az átrendezésével a világgazdaság tényleges erőviszonyai kapnak hangsúlyt. Ez azt jelenti, hogy az egyre nagyobb gazdasági erőt képviselő országok, így például Kína és India tényleges gazdasági erejüknek megfelelően vehetnek részt a szervezetben.
A G20 tagországai a globális gazdaság csaknem 85 százalékát adják, olyan országok a tagjai, mint az Egyesült Államok, Németország és Franciaország a fejlett országok, illetve Kína, Brazília, vagy éppen India a fejlődő országok képviseletében. Kína jelenlegi 3,994 százalékos kvótája például a reformok után 6,39 százalékra nőne, Indiáé pedig 2,441 százalékról 2,749 százalékra emelkedne, míg például Németországé 6,107 százalékról 5,583 százalékra, az Egyesült Államoké 17,661 százalékról 17,398 százalékra mérséklődne.
A G20 közleménye "mély csalódottságának adott hangot" az amerikai döntés elmaradása miatt. Jelezte egyben, ha az év végéig nem ratifikálja a kongresszus a reformok végrehajtásához szükséges dokumentumokat, akkor az IMF-hez fordulnak a megfelelő lépések előkészítésére, egyeztetve az IMF politikai-stratégiai testületével, a Nemzetközi Monetáris és Pénzügyi Bizottsággal (IMFC).
A G20 közleménye szerint a tagországok figyelemmel követik az ukrán gazdaság helyzetét, különös hangsúlyt helyezve arra, hogy milyen gazdasági és pénzügyi kockázatok veszélyeztetik a stabilitást. A dokumentum szerint az IMF és a Világbank az a két intézmény, amelyek a leginkább képesek segítségek nyújtani a gazdasági gondokkal küszködő országoknak. A G20 "üdvözölte, hogy a Nemzetközi Valutaalap együttműködik az ukrán hatóságokkal a szükséges reformok végrehajtása céljából".
Az IMF politikai-stratégiai testülete, a Nemzetközi Monetáris és Pénzügyi Bizottság (IMFC) szombaton este kiadott közleménye egyebek között azt hangsúlyozta, hogy az IMF vezetősége szerint az ukrán kormányzat "fontos reformokba fogott". A dokumentum szerint "az IMFC üdvözli az IMF együttműködését azokkal az országokkal, mint például Ukrajnával, ahol nem stabil a helyzet."
Az IMFC szerint további lépéseket kell tennie az Európai Központi Banknak (EKB), ha tartósan alacsony marad az infláció az euróövezetben.
Mario Draghi EKB-elnök a múlt héten kijelentette: az eurójegybank kormányzótanácsában teljes egyetértés van arról, hogy fontolóra vegyék a gazdaságélénkítő célú mennyiségi enyhítést és a kötvényvásárlásokat, ha az euróövezeti infláció hosszú időn át nagyon alacsony marad.
Márciusban 0,5 százalékra lassult az éves infláció az eurózónában, ezzel tovább távolodott az EKB inflációs céljától, a 2 százalékhoz közelítő értéktől. Meg nem erősített hírek szerint az EKB arra jutott, hogy egy éven belül 1000 milliárd eurós - vagyis nagyjából havi 80 milliárd eurós - eszközvásárlás 0,2-0,8 százalékkal növelheti az inflációt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.