BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Paradigmaváltást hoz az adóelkerülés elleni akcióterv?

Az OECD 2013 májusában hirdetette meg a BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) programját, amelynek célja a nagyvállalatok agresszív adóelkerülési stratégiáját segítő technikák elleni fellépés. A tervezettel kapcsolatos legújabb fejlemény, hogy az OECD március 19-én közzétett két, úgynevezett hibridstruktúrákkal foglalkozó munkaanyagot. Az egyik tanulmány az OECD modellegyezmény – ezzel összefüggő – módosítására vonatkozó javaslatokat terjeszt elő, a másik pedig az egyes országok belső jogrendjébe beillesztendő szabályokra tesz ajánlást.

Hibridstruktúrák alatt általában azokat a határon átnyúló ügyleteket értjük, amelyekre két olyan ország belső adószabályai vonatkoznak, amelyek aszimmetrikusak, és az ebből adódó kettősség kihasználható az adó csökkentésére vagy elkerülésére. Egyik klasszikus példája a hibridfinanszírozás, amelyben egy „A” országban illetőséggel bíró vállalkozás olyan formában juttat pénzt egy „B” országbeli leányvállalatának, amely formát „B” ország hitelnyújtásnak tekinti, következésképpen a kamatot megengedi levonni az adós vállalkozás adóalapjából, míg „A” ország tőkejuttatásnak, így az utána kapott jövedelmet adómentes osztaléknak.

Léteznek másfajta aszimmetriák is, amelyek egy tisztán belföldi ügylethez képest alacsonyabb adóterheléshez vezetnek. Ilyen lehet egy repó-ügylet, amely az egyik országban értékpapír adásvétele, a másikban egyszerűen értékpapír-biztosíték mellett nyújtott hitel. Az is előfordulhat, hogy egy adott társasági forma az egyik országban adóalanynak minősül, a másikban pedig „átlátszó”, azaz a tagjai az adóalanyok.

Magyarország például azáltal válhat érintetté az effajta struktúrákban, hogy finanszírozási ügyletek tekintetében inkább a jogi forma és nem az ügylet gazdasági tartalma szerint minősít, vagy azáltal, hogy adóalanynak tekint olyan társasági formákat, amelyeket az adószabályok sok országban „átlátszónak” tekintenek. Nyilvánvaló, hogy sok idő eltelik, mire az előterjesztett munkaanyagokból elfogadott jogszabályok lesznek.

A javaslatok jelentőségét azonban nem szabad alábecsülni, hiszen a BEPS akcióterv – az egyes országok adószabályainak konkrét változásától függetlenül – közvetve máris hat, és ez a hatás erősödni fog.

Ennek a legláthatóbb jele az, hogy az ajánlások iránt fogékony országokban az adóelkerülési szándék általánosságban, a már meglévő jogszabályi rendelkezések értelmezésekor is egyre szigorúbb elbírálás alá esik. Úgy is mondhatnánk, hogy a törvényértelmezések szintjén már paradigmaváltás zajlik – a konkrét törvényi megfogalmazások változásától vagy változatlanságától függetlenül.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.