BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vidámpark helyén ősvadon

Az idén megkezdődnek egyes beruházások a volt Vidámpark területén, amelyet az Állatkert kapott meg. Kiépül a Holnemvolt Park, a Mesevár, és a közeljövőben egy 15 milliárdos fejlesztés is, a Pannon Ősvadon is

„A Pannon Ősvadon középtávú létrehozásának előkészítésére 291,9 millió forintos állami támogatás áll rendelkezésre a főváros idei költségvetésében, a középtávra tervezett beruházást 15 milliárdból hoznák létre a Liget Budapest Projekthez kapcsolódóan” – nyilatkozta lapunknak a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője. Hanga Zoltán elmondta, idén és az elkövetkező években az Állatkert fejlesztéseinek súlypontja a vidámparki területen várhatóak, de a klasszikus területen is várhatók kisebb-nagyobb beruházások.

A korábban 11 hektáros Állatkerthez került Vidámpark 6 hektáros területén a korábbi, műemlékvédelmet kapott játékok, játszóhelyek közül többet is tovább fognak üzemeltetni. Új állatbemutató tereket és karámokat is kiépítenek. A Holnemvolt Parkban már az idén is terveznek látogatókat fogadni, ezért a főváros 51,2 milliós fejlesztési forrást ad. Ezenkívül az önkormányzat a működtetéssel kapcsolatos dologi kiadásokat 18 millióig finanszírozza és 42,5 milliós támogatást biztosítanak 15 új dolgozó költségeire. Az Állatkertnek egy 40 milliós bevételt kell elérnie e terület működtetésekor.

A Holnemvolt Parkba költöztetik át például a tevéket, flamingókat, de új állatok is lesznek ezen a területen: szarvasfélék, Heck-marha, vaddisznók, struccok. Az átvett területen a közeljövőben hoznák létre a Pannon Ősvadont, ami egy biodóm típusú létesítmény, azaz egy nagy terjedelmű szubtrópusi csarnok a hozzá tartozó kifutórendszerekkel. A gazdasági udvarban álló egykori szolgálati épületben egy Mesevárat hoznak létre, ahol szelíd és a mesékből ismerős állatokkal találkozhatnak a látogatók. Idén erre 90,8 milliót szánnak.

A jelenlegi tevekifutó, parasztudvar és állatsimogató bemutatóhelyek korszerűsített, kibővített tartalommal kiköltöznek a vidámparki területre. Az így felszabaduló helyet a dél-amerikai és az ausztrál zóna bővítésére használják fel, ennek költsége esetleg tízmilliós nagyságrendű is lehet. Ismét mód lesz sörényes hangyászok bemutatására. Az idén az Állatkert költségvetése 2,88 milliárdos költségvetési kiadási előirányzattal számol. Dologi kiadásokra 1,29 milliárdot, beruházásokra 893 millió terveznek. „Az Állatkert éves működtetése, beleértve az összes működési kiadást (személyi juttatások, a munkaadókat terhelő járulékok, dologi kiadások) 2 milliárd körüli összeget jelent” – mondta Hanga.

Ennek az összegnek a nagy része az Állatkert saját működései bevételeiből származik, a fenntartó Fővárosi Önkormányzat e célú támogatása a működési kiadásoknak mintegy negyedét-ötödét fedezi, tavaly ez az összeg 495,1 millió forint volt. A szóvivő szerint az évi egymillió látogatót fogadó Állatkert igen hatékonyan gazdálkodó intézmény. Ugyanis kulturális, közművelődési, természetvédelmi és tudományos feladatok ellátása mellett nagyszámú műemlék fenntartásáról is gondoskodik és jelentősen hozzájárul Budapest turisztikai vonzerejéhez, miközben működési költségeinek több mint háromnegyedét megtermeli.

Az Állatkert bevételeinek legnagyobb részét az intézményi működési bevételek adják, ezek összege tavaly 2 milliárd volt, idén is hasonló összeget remélnek. A legjelentősebb összeg, 1,35 milliárd forint a belépti díjakból folyt be.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.