Az öt pénzügyi indikátor közül kettő kedvezőtlenül hatott. A reálkamat a folyamatos kamatcsökkentési ciklus ellenére növekszik, hiszen az infláció gyorsabb ütemben csökkent, és az Ifo-index romlása is negatívan befolyásolta a GYIA-t. Ugyanakkor segítette a főindexet, hogy a pénzkínálat reálértéke lassan tovább növekedett, amit elsősorban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési Hitelprogramja okozhat, noha a hitelkihelyezések az elmúlt hónapokban döcögtek. A Budapesti Értéktőzsde vezető indexének (BUX) reálértéken számított emelkedése, valamint a hosszú és a rövid futamidejű állampapírok közötti kamatkülönbség csökkenése is segítette a GYIA-t.
A reálgazdasági részindexek valamivel jobban teljesítettek. Az öt alindex közül három növelte, míg kettő csökkentette a GYIA-t. A havi reálkeresetek emelkedése, a munkakeresés átlagos időtartamának kisebb csökkenése (18,7 hónapról 18,4-re), valamint az ipari termelés volumenindexének növekedése felfelé húzta a mutatót. A lakosság hitelfelvételi kedve azonban nem élénkül, így a fogyasztási hitelek állományának visszaesése negatívan hatott a GYIA-ra, és egyelőre az ipari rendelésállomány alakulása sem segített.
Az idei évben a növekedést az összes szektor teljesítménye elősegítheti. Az ipart elsősorban az autóexport, az építőipart az EU-pénzek gyorsuló lehívása, a szolgáltatásokat pedig a lakosság – részben a rezsicsökkentések hatására – stabilizálódó pénzügyi helyzete segítheti.
Mindent egybevetve a vártnál jobb első negyedéves GDP-adat, a növekedés szerkezetének kiegyensúlyozottabbá válása, valamint a második negyedévről kedvező képet festő GYIA alapján úgy tűnik, hogy a gazdaság növekedési üteme az idei évben érdemben meghaladhatja a 2 százalékot. Sőt, ha az európai uniós források gyorsuló felhasználása fennmarad az év során, akkor akár 3 százalékkal is növekedhet idén a gazdaság.
Óvatosságra inthet ugyanakkor, hogy az első negyedéves GDP-számot megdobták a választások előtti kormányzati költekezések, amelynek hatásai az év második felében már aligha jelentkeznek.
A gazdaság potenciális növekedési üteme ugyanakkor vélhetően sokkal lassabban áll helyre, hiszen a munkanélküliség elsősorban nem a piaci folyamatok javulása, hanem a közmunkaprogram felfutása miatt csökken, a beruházásokat pedig leginkább az állami (vagyis uniós) invesztíciók segítik. Jelenleg továbbra is 1-1,5 százalék körül lehet a potenciális növekedés üteme, mindazonáltal az elmúlt fél évben talán kisebb javulást láthattunk.
Így készül a GYIA
A gyorsulási irányadó egy elismert, nemzetközi módszereken alapuló leadingindikátor típusú mutató, melyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. A GYIA az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi, mivel a jelzőszámok megfelelő idejű késleltetettjeit szerepelteti. A GYIA a magyar viszonyokhoz igazított leadingindikátor. Számítása a nemzetközi gyakorlatban használt módszertant követi. A súlyok a legjobban illeszkedő modellel lettek meghatározva, így azonnali képet ad a folyamatokról. (www.vg.hu/gyiamutato)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.