Az Európai Unióba való belépéssel a mezőgazdászok és az élelmiszeriparban tevékenykedők azt remélték, egységes jogszabályok lesznek érvényesek az összes gazdálkodó számára az EU teljes területén – elemezte a szlovákiai agrárium helyzetét esztendőt Milan Semančík, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) elnöke.
"Tíz év elteltével konstatálhatjuk, hogy ez nem történt meg, az uniós agrárpolitika nem egységes, és ez aggodalomra ad okot“ – idézik az elnököt a szlovákiai lapok. Az előző tíz éves időszak úgymond átmeneti volt, de a 2014-es évtől viszont azt vártuk, hogy a gazdasági feltételeink egyenlők lesznek az EU területén“ - mondta az elnök, s hozzátette: a reformtervezet bevezető része elfogadhatóbb, de nem jelenti azt, hogy a közös agrárpolitika az EU-n belül igazságos lenne az összes mezőgazdász és élelmiszeripari szereplő számára – számol be a Felvidék.ma.
Több különbözőségről beszélhetünk, már csak a teljes csomag szétosztásánál is a földterülethez kapcsolt történelmi jogosultság alapján fizetett átalány jellegű támogatást és a 1995 és 1999 időszakon belüli referenciaéveket vették alapul. Természetesen a referenciahozam, akár a gabonánál, nálunk feltűnően alacsony volt, s ehhez köthetően kapjuk a támogatást, tehát ezeknél a támogatásoknál is elmaradunk a tőlünk nyugatabbra fekvő országokétól“ – fogalmazott a szakember. Szerinte ez az egyenlőtlenség a támogatás mechanizmusán belül tovább fogja kísérni a hazai mezőgazdászokat az aktuális programozási időszakon belül is. A vállalkozáson belüli kiegyenlítődés a hazai agronómusok számára 2028 környékén várható.
A pozitívumokkal kapcsolatban azt mondta: azok a jogszabályok, amelyek idáig le voltak fektetve, több mezőgazdász számára pozitív hozamot hozott, mivel a megítélt támogatások évről-évre kifizetésre kerültek. Ezek a támogatások nem voltak termelési elvárásokhoz kötve, hanem az adott mezőgazdasági földterület nagyságához illeszkedtek. Ez számunkra probléma, viszont akinek ez a vállalkozási forma megfelelt, nem volt forgalom kimutatáshoz, termelési mutatókhoz kötve, azok bizonyára értékelik ezt a támogatási formát.
Az általa elhangzottak rámutatnak arra, hogy 2004-től nem sikerült a mezőgazdasági termelést és az élelmiszeripart megfelelően fellendíteni. A növénytermesztésen, s főleg az állattenyésztésen belül nagy zuhanás tapasztalható, munkahelyek szűntek meg, tehát az értékelés eléggé kiábrándító - magyarázta. A szlovákiai gazdák egyenlő feltételeket várnak a Közös Agrárpolitikától, amely jelenleg két úton halad. „Az egyik úton az „öreg tizenötös“, tagállamai haladnak, a másikon pedig a később csatlakozott államok. Jó lenne a jogszabályokat egyenlővé tenni mindenki számára“ – hangsúlyozta az elnök.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.