A Jeremie I. mellett szólt, hogy ebben a mai tőkehiányos piaci helyzetben biztosított nem kevés forrást a hazai vállalkozásoknak. Ugyanakkor a programnak köszönhetően megjelent egy új, fiatal vállalkozói nemzedék tele új ötletekkel, új világnézettel és egy újfajta attitűddel. Ez mindenképpen hozadéka a Jeremie programoknak, még ha nem is minden cég fog sikeresen értékesítésre kerülni, hosszú távon a hazai vállalkozói kultúra fog nyerni ezekkel az új szereplőkkel. Ezt erősítette meg Doszpod Endre, a PortfoLion igazgatója is, aki szerint a Jeremie I-nek köszönhetően megélénkült a befektetési szakma, valamint a vállalatok is olyan lehetőségekhez jutottak, amik korábban nem álltak rendelkezésükre. „Azzal, hogy az állami pénzek mellé magánbefektetői pénzt kellett tenni, és piaci alapon kellett végrehajtani a befektetéseket, egyfajta kiválasztódást eredményezett, azaz a jó ötletek és a jó projektek kerülhettek előtérbe” – mondja Doszpod, majd hozzáteszi, nem pénztemetőnek jött létre a program, alapvetően a piaci alapon jónak ítélt cégek juthattak forráshoz a Jeremie I. révén.
A PortfoLion igazgatója azonban néhány nehézségre is felhívja a figyelmet a programmal kapcsolatban. A meghosszabbított határidő szerint a Jeremie I-ben is 2015. december 31-ig kell a tőkét kihelyezni, de a Jeremie II., III. és IV. programokban is ez a határidő. „Ez a hirtelen jött pénzbőség (már 130 milliárd forint van az alapokban) megnehezíti a források megfelelő hozammal, valóban jó minőségű társaságokba történő kihelyezését, hiszen a programoknak rövid a kifutási idejük, ugyanakkor ezen idő alatt kell megtalálni az ígéretes hazai befektetési lehetőségeket”. Doszpod Endre szerint talán még egy negatívum róható fel a Jeremie I. számlájára: a szigorú kritériumrendszere. A további körökben ugyanis nem vehettek részt az első etapban győztes – és sikeresen működő - kockázati tőke alapkezelők. Öt évnél idősebb cégbe sem invesztálhattak, hiába indított az új kezdeményezéseket, valamint a kihelyezett pénzből csak tőkeemelést lehet véghezvinni, üzletrész-vásárlásra nem lehetett fordítani, illetve viszonylag nagy az adminisztrációs teher is. Azonban nem csak a befektetőknek, hanem a cégeknek is sok újat hozott a Jeremie I. A program indulásakor még egyáltalán nem voltak felkészülve a vállalkozók a befektetőkkel való együttműködésre, addig mára már sokkal tájékozottabbak, nyitottabbak lettek, és már nem félnek elfogadni és megfogadni a befektetői tanácsokat” – mondja Doszpod, hozzátéve, a kezdő vállalkozások közül sokan még mindig ódzkodnak tanácsadót fogadni, mondván, ők egyedül is meg tudják oldani a cégük tőkebevonását. Ami vitathatatlan, nagy pezsgést hozott a hazai kockázati tőke piacon, illetve a startup ökoszisztémában a Jeremie I.
Ugyanis azok a friss cégek is jelentős forráshoz juthattak, amiknek más úton-módon nem könnyen, vagy egyáltalán nem állt volna rendelkezésükre néhány száz millió forint. Túl fiatal cégek voltak ahhoz, hogy a bankok szóba álljanak velük, valamint senki sem vállalta volna be a várható nagy kockázatot, és nem akadt számukra más piaci alapú finanszírozási forma sem. Korábban több alapkezelő is úgy nyilatkozott a Jeremie I-ről, hogy a program megmutatta, érdemes vállalkozni. Erre erősített rá a PortfoLion igazgatója is, aki annyival még kiegészítette, érezhetően megmozdult a vállalkozói és a befektetői piac is: nagyobb lett a vállalkozni vágyás vonzereje is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.