Ez pedig veszélybe sodorhatja azt, hogy Olaszország a 3 százalékos határérték alatt tartsa a hiányt, hacsak a kormány nem hajt végre legalább egymilliárd eurós kiigazítási programot. Annál is inkább, mivel most már a hitelminősítők is úgy látják, az ország gazdasága idén nem lábal ki a recesszióból, amely öt év alatt a harmadik. Renzi azonban bízik abban, hogy ennek ellenére Olaszország tartani tudja a kitűzött hiánycélt, és ebben az sem akadályozza meg, hogy a korábban tervezettnél lassabban haladnak az EU által is elvárt reformok.
Igaz, vannak olyan reformok, amelyek elmaradása nem zavarja Brüsszelt. A múlt héten erősítette meg a római kabinet, hogy elhalasztja az élesen bírált nyugdíjreformot, amelynek keretében egyes szakmában csökkentették volna a járadékhoz szükséges korhatárt.
A reformfolyamatok elmaradását csütörtökön élesen bírálta Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) olasz elnöke is, aki szokásos havi sajtótájékoztatóján arra is felhívta a figyelmet: az EU-nak közbe kellene lépnie, ha úgy ítéli, emiatt az euróövezeti gazdaság teljesítménye is veszélybe kerül.
A februárban hivatalba lépő Renzi, aki néhány hónapja még azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy rugalmasabb szabályokat követelt a deficit számításakor – konkrétan a strukturális reformok végrehajtása érdekében feláldozott forrásokat „jó hiányként” tartaná számon –, most elutasította a közbeavatkozást. „Egyetértek Draghival, amikor azt mondja, Olaszországnak reformokra lenne szüksége, de ezek végrehajtásáról én döntök, nem pedig a trojka, sem az EKB, sem az Európai Bizottság” – nyilatkozta a politikus.
A probléma azonban ennél összetettebb, mivel a hatvanmilliós ország válsága kihathat az egész euróövezetre. Különösen annak fényében, hogy az elvárt, elsősorban a bürokrácia leépítését előirányzó reformok segítenék a növekedést is. A helyzetet némileg javítja, hogy a periféria többi, az elmúlt években monetáris válsággal küzdő tagállama már a fellendülés jeleit mutatja: Spanyolország a leggyorsabban növekvő tagország, Portugáliában a bankválság ellenére a javulás jelei mutatkoznak, és hét év után a görög gazdaság is bővülni tudott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.