BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyógyeszközkölcsönzés helyett tanulmányok és tréning

Logisztikai központot még nem adtak át, viszont utaztatásra, szervezetfejlesztő tréningek lebonyolítására és tanulmányok készítésére már több pályázatot is kiírtak a gyógyeszközök országos kölcsönzőhálózatának kiépítéséről szóló egymilliárd forintos projekt keretében.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális államtitkára még tavaly márciusban jelentette be, hogy 2014-ben elkészül az a hat kölcsönzési pont, ahol egyebek mellett elektromos ágyakat, kerekes székeket, mankókat tudnak majd bérelni a rászorulók és hozzátartozóik. A projekt gazdája a Mozgássérült Emberek Rehabilitációs Központja (MEREK). Az igazgató, Kogon Mihály egy éve még úgy nyilatkozott lapunknak: „a kölcsönzők, illetve logisztikai központok másfél-két év alatt állhatnak fel, közben közbeszerzési eljárással megvásárolják a gyógyeszközöket”. Szerettük volna megtudni, hogyan haladnak a projekttel, de az igazgató elérhetetlennek bizonyult. A projekt honlapján, a „Hirdetmények” menüpont alatt ugyanakkor érdekes dolgokra bukkantunk. A MEREK az több hirdetményt is közzétett a projektre hivatkozva, ezek között azonban nem szerepel gyógyeszközbeszerzés. Van ugyanakkor szervezetfejlesztő tréningek lebonyolításáról, minimum 3 csillagos szállás, étkezés és utazás biztosításáról, tanulmány és elemzés elkészítéséről, valamint papír-írószer és irodabútor beszerzéséről szóló ajánlattételi felhívás is.

Mindezekre nyilván szükség van, ám az Egészségbiztosítási Alap költségvetéséből arra lehet következtetni, hogy a kormány is azzal számolt: idén már lesz előrelépés a gyógyeszközkölcsönzésben. Erre az évre ugyanis csaknem háromszor annyi tb-támogatást szántak erre a célra, mint tavaly, ám a 300 millió forintból az első hat hónapban alig valamivel több, mint 52 millió forintot használtak csak fel, ami mindössze 35 százaléka az első félévre, és csupán 17,4 százaléka az egész évre előirányzott összegnek. Ha a helyzet nem változik, nagyjából ugyanúgy 110 millió forint megy el erre a célra, mint az előző évben.

Pedig a megvalósíthatósági tanulmánya szerint elvileg már tavaly ki kellett választani a logisztikai központok céljára szolgáló ingatlanokat, ez év közepétől már meg kellett volna hirdetni az eszközközbeszerzéseket, és 2015 második negyedévében le is kellene zárni a projektet, amelytől azt várták, hogy évente 25-30 ezer beteget, illetve családtagjaikat tudja kiszolgálni mobilitást és ápolást segítő eszközökkel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.