BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Zárolások: még vizsgálja az NGM a tárcák javaslatait

A nemzetgazdasági tárca lapunkkal közölte, hogy még tart a minisztériumok zárolási javaslatainak vizsgálata, amelyeknek a jóváhagyása folyamatos. Voltak módosítások is, a jóváhagyott tételeket bejelentik a Magyar Államkincstárnak, amely figyeli a kifizetéseket. Az Emminél még mindig nem tudni, hogy mely területeket – mint például a köznevelést, a felsőoktatást, az egészségügyet, a sportot, a szociális területet – pontosan hogyan érintenek a megszorítások.

A 110 milliárd forintos zárolásról beérkezett tárca javaslatok vizsgálata, jóváhagyása folyamatos – közölte lapunkkal a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Megtörténtek a jóváhagyások azokról a javaslatokról, amelyekkel az NGM egyetértett. Néhány tárcánál kiegészítéseket illetve a javaslatok egy részének módosítását kérték, ezek nem jelentős nagyságrendűek. A már jóváhagyott zárolásokat a fejezetek azonnal bejelentik a Magyar Államkincstárnak, aki rögzíti ezeket és figyeli, hogy ne történjen több kifizetés mint a zárolással csökkentett előirányzat.

A 2014. évi 2,9 százalékos hiánycél tartásához szükséges intézkedésekről szóló kormányhatározat alapján a minisztériumok közül a legnagyobb zárolási kötelezettség az Emberi Erőforrások Minisztériumára (EMMI) jut, mintegy 9,671 milliárd forinttal. Az NGM lapunkkal közölte, hogy az EMMI javaslata megérkezett hozzájuk, ennek vizsgálata, a tárcával történő egyeztetése azonban még folyamatban van.

A Nemzetgazdasági Minisztériumnak 8,378 milliárd forint zárolásáról kellett gondoskodnia. A tárca költségvеtésébe tartozó intézményeket 1,449 milliárd forinttal, míg а fejezeti kezelésű előirányzatokat 6,928 milliárd forinttal érinti.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot 2,881 milliárdos tétel érinti. A legnagyobb összeg, 1,2 milliárd forinttal az útdíj rendszer működtetése és kapcsolódó feladatok címszó alatt szerepel. A Magyar Légiközlekedés-történeti hagyatéktól 498 millió forintot, az Országos Atomenergia Hivataltól 218 millió forintot, míg a Nemzeti Közlekedési Hatóságtól 100 millió forintot, a Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központtól 154,220 millió forintot, a Csepeli hidak felújításától 150,97 millió forintot, míg a területfejlesztési célelőirányzattól 145,897 millió forintot vonnának el.

A Miniszterelnökséget 1,446 milliárd forintos zárolás érintette, ebből a konzultációk kiadásainak csökkentése 1 milliárd forintot. A Nemzetstratégiai Kutató Intézettől 100,00 milliót, az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközponttól 100,00 milliót, a Közigazgatási és Igazságügyi Hivataltól 200,00 milliót, míg a Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központtól 46,50 millió forintot vonnak el a javaslat szerint.

A Földművelésügyi Minisztériumnál (FM) 5,552 milliárdos zárolásról döntöttek, illetve a Nemzeti Földalappаl (NFA) kapcsolatos kiadások esetében az 500 millióról. A tárca azt javasolta, hogy NFA büdzséjét összesen 1 milliárd forinttal csökkentsék.

A Belügyminisztériumnál 2,7 milliárd forint zárolás lesz. A rendőrségtől összesen 1,54 milliárdot vonnának el, a Terrorelhárítási Központot 80 milliót, a büntetés-végrehajtásnál 400 milliót. Az Alkotmányvédelmi Hivatalnál bevétel befizetés címszó alapján vonhatnak el 400 millió forintot. a közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának dologi kiadásait 300 milliót.

A Honvédelmi Minisztériumot 3,253 milliárd, a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak 536,2 millió forintot kell megtakarítania. Utóbbi minisztériumnál a külképviseletek igazgatása címen 246,1 millió forintot, a Nemzeti Külgazdasági Hivatalnál 37,6 millió, a Balassi Intézetnél 29 millió forintot zárolhatnak. A tárca költségvetésében a fejezeti kezelésű előirányzatoknál 223,5 millió forintos lehet a zárolás. A Nemzetközi Fejlesztési Együttműködésre 136,3 millió forinttal, a nemzetközi befektetéseket támogató célelőirányzatra 87,2 millió forinttal juthat kevesebb.

A legkevesebb zárolást, 271,1 millió forintot az Igazságügyi Minisztériumnál rendelte el a kormány.

A július 17-én megjelent kormányhatározat szerint a költségvetési zárolás részleteit a gazdasági miniszter jóváhagyása után augusztus elsejéig kellett bejelenteniük a fejezetek kezelőinek a Magyar Államkincstárnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.