A párizsi székhelyű szervezet évente kétszer ad ki jelentést. A mostaniban csökkentette a világ hét legnagyobb ipari államát tömörítő G7 valamenniy tagjának növekedési kilátását 2014-re. Az Egyesült Államokban 2,1 százalékos bővülést vár, a májusi 2,6 százalék után. Az eurózónában idén a szervezet mindössze 0,8 százalékos növekedést vár, szemben a májusi 1,2 százalékkal. Olaszországban az OECD 0,4 százalékos csökkenést prognosztizál, a négy hónappal ezelőtt várt 0,5 százalékos növekedés helyett. Az OECD szerint az eurózóna gazdaságának egyre lassuló növekedése, a keresletet és foglalkoztatottságot visszafogó alacsony inflációs ráta jelenti a legnagyobb veszélyt a világgazdaság erősödésére. Ehhez hozzájárul az érzékeny politikai helyzet Ukrajnában és a Közel-Keleten, de a csütörtöki skóciai népszavazás a függetlenségről is további kockázati tényező.
A szervezet üdvözölte az Európai Központi Bank nemrég bejelentett könnyítési programját, hozzátették ugyanakkor: az eurózónának sokkal erőteljesebb monetáris ösztönzésre van szüksége a talpra álláshoz, többek között mennyiségi enyhítésre (quantitative easing, QE). Felhívták ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a világ gazdaságai számára eltérő monetáris politika jelenthet megoldást. Amíg az euróövezet esetében az ösztönzés kívánatos, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia esetén üdvözlendő az nem konvencionális monetáris eszközök kivezetése, Japánban pedig a mennyiségi könnyítésnek szigorú fiskális konszolidációval kell párosulnia – közölte Tamaki Rintaro, az OECD vezető közgazdásza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.