A harmadik negyedévben 3 százalék feletti növekedést mutatott a GYIA, ami azért is kedvező, mert az előző év azonos időszakában már kilábaltunk a recessziós időszakból és kisebb lendületet is vett a gazdaság; vagyis a bázishatásra – ami az idei év első felében még segítette a növekedést – már nem fogható a dinamikus növekedés.
Noha három hónapja lassul a GYIA növekedési üteme, a 3,12 százalékos szeptemberi érték azt jelzi, hogy a kormány által várt szint felett lehet a GDP növekedési üteme. A Nemzetgazdasági Minisztérium 3,1 százalékos gazdasági bővülést prognosztizál, ennél azonban néhány tizeddel magasabb lehet a növekedés üteme az év egészében.
A GYIA tíz részindexe közül szeptemberben hat segítette, míg négy visszahúzta a mutatószámot. A hónapban inkább a pénzügyi indikátorok teljesítettek jobban: az öt részindexből négy kedvezően hatott. A reálkamat csökkenése, a pénzkínálat reálértéken számított növekedése – amit továbbra is a jegybank hitelprogramja pumpálhat –, a Budapesti Értéktőzsde vezető indexének emelkedése (BUX), valamint a rövid és a hosszú lejáratú állampapírok közötti kamatkülönbség csökkenése segítette a GYIA emelkedését. A pénzügyi indikátorok közül egyedül az Ifo-index visszaesése húzta le a mutatót.
A makrogazdasági részindexek közül mindössze kettő, a reálkeresetek növekedése és a munkakeresés átlagos időtartamának csökkenése (18,7 hónapról 18,3-ra esett) segítette a GYIA-t. A fogyasztási hitelek állománynak csökkenése, az ipari termelés volumenindexének és a megrendeléseknek a visszaesése lefelé húzta a mutatót. (Az ipar szezonálisan és munkanappal igazított indexét számítjuk, a bázis pedig a 2005-ös év havi átlaga.)
Az elemzők is egyre bizakodóbbak. A második negyedéves, közel 4 százalékos gazdasági növekedés után minden szakértő felfelé módosítatta az idei évre vonatkozó növekedési előrejelzését. A legfrissebb előrejelzésekből készített konszenzus már meghaladja a kormány 3,1 százalékos idei évre vonatkozó előrejelzését. A gazdaságot továbbra is segítik a minden korábbinál gyorsabban érkező EU-pénzek, valamint ösztönzően hat a jegybank hitelprogramja is, amely a beruházásokat hajtja. A háztartások fogyasztásának pedig az újabb rezsicsökkentés adhat lendületet.
A Kopint-Tárki és a TakarékBank friss elemzése szerint 3,5 százalékkal is nőhet a gazdaság ebben az évben, a többi kutatócég és az MNB egy kicsit pesszimistább. A jegybank 3,3 százalékos GDP-bővülést vár az idei évre. Jövőre azonban már lassulhat a lendület: az egyszeri hatások kifutásával nem valószínű, hogy tartható a 3 százalék feletti gazdasági növekedés. Ehhez a befektetői bizalom helyreállítására lenne szükség.
Így készül a GYIA
A gyorsulási irányadó egy elismert, nemzetközi módszereken alapuló leadingindikátor típusú mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. A GYIA az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi, mivel a jelzőszámok megfelelő idejű késleltetettjeit szerepelteti. A GYIA a magyar viszonyokhoz igazított leadingindikátor. Számítása a nemzetközi gyakorlatban használt módszertant követi. A súlyok a legjobban illeszkedő modellt követik, így azonnali képet ad a folyamatokról. (www.vg.hu/gyiamutato)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.