A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) statisztikái szerint 2010-hez viszonyítva tavaly csaknem megduplázódott, 13-ról 20-ra emelkedett a szokásos piaci ár megállapítására éves szinten benyújtott kérelmek száma. A nagyvállalatok óvatosságát az adóellenőrök fokozódó szigora magyarázza, és a tendencia összefüggésben lehet azzal, hogy 2010-ben a korábbi évekhez képest rekordnagyságú, több mint 33 milliárd forint összegű nettó adókülönbözetet tártak fel a transzferár-ellenőrzések során. Ez jelzésértékű volt a nagyvállalatok számára: ha el akarják kerülni az adókülönbözetek megállapítását – valamint a kapcsolódó adóbírságokat –, érdemes előzetesen megerősíttetniük a jövőbeni kapcsolt ügyletek transzferár-kezelését az adóhatósággal.
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján jól látható milyen ügylettípusokat vizsgált kiemelt figyelemmel az adóhatóság. A menedzsmentszolgáltatásokért a hazai leányvállalatoknak kiszámlázott díjak régóta a transzferár-ellenőrzések fókuszában állnak. Ezeknél az ügyleteknél a haszonkulcsokon és a költségalapokon túl azt is ellenőrzik, hogy a magyar vállalkozásnak ténylegesen szüksége volt-e az adott szolgáltatásra. Kiemelt terület még a csoporton belüli finanszírozás, a jogdíjak, például a márkanév használat ellenértékeként megállapított díjak. Végezetül fokozottan ellenőrizték az eredményt is befolyásoló vállalati átszervezéseket és a cégek veszteségességének okait is.
Ugyanakkor hiába azonosítható, hogy milyen területeket vizsgál kiemelten a NAV, és hiába kérelmezték többen a kapcsolt ügyletek hatósági árazását az utóbbi időben, az adókülönbözet – a 2011. évi visszaesést követően – mégis jelentősen növekedett 2010-hez viszonyítva. Tavaly összesen 49,7 milliárd forint volt a kapcsolt vállalkozásoknál feltárt nettó adókülönbözet, 2012-ben 43,8 milliárd, 2011-ben pedig közel 25 milliárd forint.
Az adatokból egyértelműen látszik, hogy az adóhatóság a nemzetközi gyakorlattal összhangban kiemelt figyelemmel vizsgálja a kapcsolt vállalkozások közötti tranzakciókat, így a jövőben várhatóan tovább emelkedik a szokásos piaci ár előzetes megállapítására benyújtott kérelmek száma, ám nagyságrendi növekedésre valószínűleg nem számíthatunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.