Az adórendszert azért kell gyökeresen megváltoztatni, mert olyan nagy cégek mint a Google vagy az Apple – miközben tevékenységük aligha köthető az országhoz – a kedvező rendszer miatt írországi leányvállalatukba csatornázták át a bevételeiket és ott fizettek adót.
Az Európai Unió és az Egyesült Államok másfél éve folyamatosan kritizálja a túlságosan kedvező írországi adózási rendszert, amely a magas vállalati adókulcsokat egyszámjegyűvé csökkenti. Mindez milliárdos megtakarításokat jelentett a vállalatoknak, most azonban komoly büntetéseket róhatnak ki rájuk az adóelkerülés miatt.
Írország a ’90-es években csökkentette 12,5 százalékra a társasági adókulcsot, miközben a versenytársaknál a nyereség több mint egyötödét be kell fizetni a nemzeti költségvetésekbe. A szigorítási kényszer miatt 160 ezer munkahely kerülhet veszélybe Írországban – vagyis tíz munkavállalóból egy –, mert a vállalatok otthagyhatják az országot. Michael Noonan pénzügyminiszter azonban továbbra is kedvező környezetet szeretne biztosítani a multinacionális cégeknek.
Írország gazdasága az Európai Unió átlagánál gyorsabban növekszik, és a kormány szerint ez lehetővé teheti, hogy a 3 százalék alatti GDP-arányos költségvetési hiánycél betartása mellett csökkentsék a jövedelemadót. Az emberek azonban még nem érzik a növekedés előnyeit, és a hétvégén tízezrek tüntettek a megszorító politika ellen. Az ország helyzetét csak súlyosbítaná, ha a multik kivonulnának az országból és munkahelyek kerülnének veszélybe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.