A szankciók már most is komoly hatással vannak az orosz gazdaságra – hangsúlyozta Berglof, a jelentés pedig figyelmeztet: a gyengülést megérzik azok a kelet-európai gazdaságok is, amelyeknek Oroszország fontos exportpiacuk.
A kelet-és közép-európai országokban, valamint az egykori Szovjetunió utódállamaiban a kilencvenes évek eleje óta nem volt ilyen gyenge növekedés egy hároméves időszakban, mint most – mutatott rá a tanulmány, hozzátéve, hogy a térségben 2015-ben is átlag 3 százalék alatti bővülés várható. Arra is vannak jelek, hogy egyes országokban elkezdték visszacsinálni az elmúlt húsz évben véghezvitt reformokat – fogalmaztak az EBRD szakértői.
Az 1991-ben a volt szocialista országok támogatása érdekében létrehozott EBRD azóta kiterjesztette hatáskörét Mongóliára, Törökországra és több arab országra, beleértve Egyiptomot és Jordániát is. A mostani jelentés szerint a bank teljes tevékenységi régiójában átlag 2,3 százalékkal nőtt tavaly a GDP, szemben az egy évvel korábbi 2,6 százalékkal. Az EBRD úgy látja, 2013-ban több ország gazdaságát is visszafogták a Federal Reserve mennyiségi enyhítési programjának szűkítésével kapcsolatos várakozások, melyek hatására meredeken csökkent a térségbe irányuló tőkeáramlás; a szűkítés 2013. decemberi megkezdése után stabilizálódtak a feltörekvő országok árfolyamai, illetve kamatszintjei.
A bank 16 szektorban osztályozza az egyes országok átalakulási teljesítményét, 1-től 4 pluszig. Magyarország jellemzően 3 plusztól 4 pluszig terjedő osztályzatokat kapott, négy területen azonban a korábbinál gyengébbet (ez az EBRD összes idei leminősítésének a harmada). Az energiaszektoron belül az áramszolgáltatás magyar részosztályzata 3 plusz helyett 3, az infrastruktúrán belül a víz- és csatornaszolgáltatásoké 4 helyett 3 plusz lett; az EBRD ezt azzal indokolta, hogy a rezsicsökkentésekkel visszafordult a tarifaliberalizálási folyamat, és a szektorok távolodnak a kereskedelmi alapú működési mechanizmusoktól. A bankszektor besorolását 3 pluszról 3-asra módosította az EBRD a bankrendszert érintő “számos adóintézkedés” miatt.
Az információ- és kommunikációtechnológiai szektor 4-es besorolását 4 mínuszra rontotta az EBRD, főleg a reklámadó és a távközlési szolgáltatások különadója miatt. A szektort célzó adók gyakori módosításai befolyásolhatják a szolgáltatók beruházási hajlandóságát - emelte ki a jelentés -, és csökkenthetik a szektor vonzerejét az új befektetők szemében.
Lökést kaphat a bukaresti tőzsde
Az EBRD 4,99 százalékos részesedést szerzett a bukaresti értéktőzsdén (BVB) – jelentette be tegnap a londoni székhelyű bank, amely 2,7 millió eurós befektetéssel a BVB egyik legnagyobb részvényese lett. Az EBRD korábban befektetőként jelent meg olyan állami vállalatok tőzsdére vitelekor, mint az Electrica áramszolgáltató és a földgázkitermelő Romgaz, emellett részt vett az elmúlt két év minden banki kötvénykibocsátásában is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.