BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A különadók miatt rontották Magyarország egyes osztályzatait

Oroszország az idei 0,6 százalékos GDP-növekedés után mérsékelt recesszióba kerül jövőre – részben az ukrán válság miatti szankciók, részben a zuhanó olajárak következtében –, Ukrajnában pedig újabb zuhanás várható. Ezeket a megállapításokat emelte ki elsőként az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) vezető közgazdásza, Erik Berglof a 2014-es átalakulási jelentés (Transition Report) ismertetésekor.

A szankciók már most is komoly hatással vannak az orosz gazdaságra – hangsúlyozta Berglof, a jelentés pedig figyelmeztet: a gyengülést megérzik azok a kelet-európai gazdaságok is, amelyeknek Oroszország fontos exportpiacuk.

A kelet-és közép-európai országokban, valamint az egykori Szovjetunió utódállamaiban a kilencvenes évek eleje óta nem volt ilyen gyenge növekedés egy hároméves időszakban, mint most – mutatott rá a tanulmány, hozzátéve, hogy a térségben 2015-ben is átlag 3 százalék alatti bővülés várható. Arra is vannak jelek, hogy egyes országokban elkezdték visszacsinálni az elmúlt húsz évben véghezvitt reformokat – fogalmaztak az EBRD szakértői.

Az 1991-ben a volt szocialista országok támogatása érdekében létrehozott EBRD azóta kiterjesztette hatáskörét Mongóliára, Törökországra és több arab országra, beleértve Egyiptomot és Jordániát is. A mostani jelentés szerint a bank teljes tevékenységi régiójában átlag 2,3 százalékkal nőtt tavaly a GDP, szemben az egy évvel korábbi 2,6 százalékkal. Az EBRD úgy látja, 2013-ban több ország gazdaságát is visszafogták a Federal Reserve mennyiségi enyhítési programjának szűkítésével kapcsolatos várakozások, melyek hatására meredeken csökkent a térségbe irányuló tőkeáramlás; a szűkítés 2013. decemberi megkezdése után stabilizálódtak a feltörekvő országok árfolyamai, illetve kamatszintjei.

A bank 16 szektorban osztályozza az egyes országok átalakulási teljesítményét, 1-től 4 pluszig. Magyarország jellemzően 3 plusztól 4 pluszig terjedő osztályzatokat kapott, négy területen azonban a korábbinál gyengébbet (ez az EBRD összes idei leminősítésének a harmada). Az energiaszektoron belül az áramszolgáltatás magyar részosztályzata 3 plusz helyett 3, az infrastruktúrán belül a víz- és csatornaszolgáltatásoké 4 helyett 3 plusz lett; az EBRD ezt azzal indokolta, hogy a rezsicsökkentésekkel visszafordult a tarifaliberalizálási folyamat, és a szektorok távolodnak a kereskedelmi alapú működési mechanizmusoktól. A bankszektor besorolását 3 pluszról 3-asra módosította az EBRD a bankrendszert érintő “számos adóintézkedés” miatt.

Az információ- és kommunikációtechnológiai szektor 4-es besorolását 4 mínuszra rontotta az EBRD, főleg a reklámadó és a távközlési szolgáltatások különadója miatt. A szektort célzó adók gyakori módosításai befolyásolhatják a szolgáltatók beruházási hajlandóságát - emelte ki a jelentés -, és csökkenthetik a szektor vonzerejét az új befektetők szemében.

Lökést kaphat a bukaresti tőzsde

Az EBRD 4,99 százalékos részesedést szerzett a bukaresti értéktőzsdén (BVB) – jelentette be tegnap a londoni székhelyű bank, amely 2,7 millió eurós befektetéssel a BVB egyik legnagyobb részvényese lett. Az EBRD korábban befektetőként jelent meg olyan állami vállalatok tőzsdére vitelekor, mint az Electrica áramszolgáltató és a földgázkitermelő Romgaz, emellett részt vett az elmúlt két év minden banki kötvénykibocsátásában is.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.