A Pekingben találkozó miniszterek közös nyilatkozata szerint amilyen hamar csak lehet, létre kell hozni az FTAAP megállapodást (Free Trade Area of the Asia-Pacific), és ezért meg kell kezdeni az előkészítő munkálatokat. Ezek két évig is eltarthatnak, így a tényleges tárgyalásokra csak azután lehet számítani.
Az APEC tagországok vezetői a következő héten találkoznak, és várhatóan elfogadják a miniszterek javaslatát. A japán Kyodo hírügynökség forrásai szerint Kína szorgalmazta, hogy 2025-öt tűzzék ki céldátumként a megállapodás létrejöttének, de ez politikai viták miatt kimaradt a javaslatból.
Kína erősen támogatja ezt az új kezdeményezést, de az Egyesült Államok és néhány szövetségese inkább lassítaná a folyamatokat. Amerika a jelek szerint jobban szeretné, ha először a Csendes-óceáni Partnerség (TPP) elnevezésű szabadkereskedelmi megállapodás valósulna meg, amelyben Kína nem vesz részt.
Külföldi elemzők szerint Kína növelni akarja befolyását a globális kereskedelmi és pénzügyi szabályok kialakításában, akár az Egyesült Államok kárára is. Kína az APEC-csúcstalálkozó házigazdájaként is kihasználja a lehetőséget, hogy a saját szabadkereskedelmi tervét népszerűsítse.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.