BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagyot drágulhat a dohány, duplán adóztatná a Fidesz a gyárakat

Nem csak veszteségbe taszítja, de duplán is adóztatná a dohánygyárakat a Fidesz. Ez így akár az uniós szabályokba is üzközhet. A nettó árbevételben ugyanis esetükben ott van a jövedéki adó és az áfa, márpedig ez után is meg kellene fizetni a terhet. Az eredmény: a cigaretta áremelése, kivonulás és a feketepiac térnyerése.

Veszteségbe taszítja a külföldi dohánygyárakat a különadó – ha nem kivonulással, akkor áremeléssel reagálhatnak az iparág nagy szereplői. Az új adót mintha a legnagyobbakra szabta volna a Szatmáry Kristóf egykori nemzetgazdasági államtitkár, hiszen javaslata a három külföldi szereplőt sújtja milliárdos teherrel, miközben a magyar cégek nagyságrendileg kisebb teherrel megússzák.

A veszteség ellen a cégek kétféle módon védekezhetnek: áremeléssel vagy kivonulással. A drágulás dobozonként 70-80 forintos is lehet. Mindkettő a feketekereskedelmet élénkíti (ha eltűnnek a megszokott márkák, azokat külföldről hozzák be, míg az áremelés is a legális forgalmat csökkenti). Ez az állam bevételeit ugyanúgy mérsékli, ahogyan egyébként a trafikokét is.

Noha a javaslat indoklása szerint a cél az igazságosabb teherviselés volna, valójában azzal, hogy az új – az ígéret szerint csak egyszer, jövőre alkalmazandó különadót – a nettó árbevételre vetnék ki épp az extraprofitot elkönyvelő cégek ússzák meg a befizetést.

A sávos rendszer (15 milliárd alatt mindenképpen 30 milliót, 30 milliárdig 0,2 százalékot, a feletti részre 60 milliárdig 2,5 százalékot, a 60 milliárdnál is nagyobb forgalomnál azonban már 4,5 százalékot kell fizetni) egyértelműen a nagy szereplők számára kedvezőtlen. A cégek azonban így többet fizetnének be éves nyereségüknél – sőt annak többszörösét is. A BAT utoljára 2009-ben volt nyereséges, akkor is kétmilliárd alatt volt a profit, a piacvezető Philip Morris 1,5 milliárdos tavalyi nyereségére – a múlt évi árbevétel alapján – 6,4 milliárd forintos adókötelezettség jutna. Eközben a magyar kormány egyes tagjaival jó viszonyt ápoló hazai tulajdonú Continental 50 millió alatti befizetéssel úszná meg.

A nettó bevétel alapján kivetett adó minden eredménye ellenére azonban problémás is lehet. Kettős adóztatást jelent ugyanis, hogy így a cégek az áfa és a jövedéki adó után még egyszer fizetnének egy terhet. A dohányiparban ugyanis egyfázisú az áfafizetés – ami annyit jelent, hogy a kimkutatott nettó árbevételben benne vannak a forgalmi terhek is. Vagyis: az állam az áfát és a jövedéki adót is megadóztatja, ami akár az uniós joggal is ellentétes lehet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.