Veszteségbe taszítja a külföldi dohánygyárakat a különadó – ha nem kivonulással, akkor áremeléssel reagálhatnak az iparág nagy szereplői. Az új adót mintha a legnagyobbakra szabta volna a Szatmáry Kristóf egykori nemzetgazdasági államtitkár, hiszen javaslata a három külföldi szereplőt sújtja milliárdos teherrel, miközben a magyar cégek nagyságrendileg kisebb teherrel megússzák.
A veszteség ellen a cégek kétféle módon védekezhetnek: áremeléssel vagy kivonulással. A drágulás dobozonként 70-80 forintos is lehet. Mindkettő a feketekereskedelmet élénkíti (ha eltűnnek a megszokott márkák, azokat külföldről hozzák be, míg az áremelés is a legális forgalmat csökkenti). Ez az állam bevételeit ugyanúgy mérsékli, ahogyan egyébként a trafikokét is.
Noha a javaslat indoklása szerint a cél az igazságosabb teherviselés volna, valójában azzal, hogy az új – az ígéret szerint csak egyszer, jövőre alkalmazandó különadót – a nettó árbevételre vetnék ki épp az extraprofitot elkönyvelő cégek ússzák meg a befizetést.
A nettó bevétel alapján kivetett adó minden eredménye ellenére azonban problémás is lehet. Kettős adóztatást jelent ugyanis, hogy így a cégek az áfa és a jövedéki adó után még egyszer fizetnének egy terhet. A dohányiparban ugyanis egyfázisú az áfafizetés – ami annyit jelent, hogy a kimkutatott nettó árbevételben benne vannak a forgalmi terhek is. Vagyis: az állam az áfát és a jövedéki adót is megadóztatja, ami akár az uniós joggal is ellentétes lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.