Egyeztetett tegnap a nemzetgazdasági tárca a legfontosabb szakmai szervezetekkel a KDNP által felvetett vasárnapi kereskedelmi tilalomról. A résztvevők többsége a munkahelyeket és a kereskedelmi forgalmat féltve nem támogatja a korlátozást. – A Nemzetgazdasági Minisztérium immáron harmadik alkalommal folytatott egyeztetést az érintett szakmai szervezetekkel és szakszervezetekkel. Ennek során mindenki elmondhatja a véleményét, szakszerű és tárgyszerű vita zajlik, érdemi felvetések hangzottak el a mai alkalommal is – nyilatkozta lapunknak Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára hozzátette: a tárca az ilyen egyeztetések során “begyűjti a véleményeket, amelyeket minden bizonnyal feldolgoz majd.
Vámos György az egyeztetésekkel kapcsolatban kijelentette: a szakmai szervezetek nem mind, de többségükben a vasárnapi zárva tartás ellen vannak. Nem csupán a szűken vett kereskedelem képviselői közül, de aggódnak az élelmiszergyártók, a szálloda- és vendéglátóipar képviselői is, hiszen mind a forgalmuk csökkenésétől tartanak. Vámos szerint ha a kormány kötelezővé tenné a vasárnapi zárvatartást, akkor az 20 ezer ember munkáját tenné feleslegessé csak a kereskedelemben. Ebbe nem számoltuk bele például a biztonsági őröket, a takarítókat és a többi, kapcsolódó szolgáltatást végző dolgozót – mondta el a főtitkár. Vámos György hozzátette: a jövő héten újabb forduló várható az egyeztetési folyamatban, az erről szóló meghívó már meg is érkezett a tárcától.
A felvetést, vagyis a nagyobb üzletek vasárnapi zárva tartását az élelmiszerfeldolgozók sem tartják jó ötletnek. Az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (ÉFOSZ) nem vett ugyan részt az egyeztetésen, de a szervezetnél úgy vélik, a döntés rájuk nézve is komoly kihatással lehet. Nem tudjuk prognosztizálni, hogy amennyiben vasárnap kötelezően zárva kellene tartaniuk a nagyobb kereskedelmi egységeknek, mekkora forgalomváltozás lenne, az azonban biztosra vehető, hogy az élelmiszergyártók forgalma nem nőne. A forgalom már pár százalékos esése is több tízmilliárdos kiesést jelentene a hazai élelmiszeripar bevételében – tette hozzá a Szöllősi Réka, a szervezet titkára.
A forgalom csökkenése amitt is előállhat, hogy a határmenti vásárlók vasárnaponként Szlovákiába járnának át a boltokba, az ezen a napon „zárva tartó” Ausztriából nem jönnének át Magyarországra – jelenleg ugyanis a határ mentén ez jellemző. A KDNP felvetéséről vegyesen, de többségében elutasítóan gondolkodnak a szakszervezetek is. A kereskedelmi dolgozókat képviselő legnagyobb érdekvédelmi tömörülés, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete nem támogatja a vasárnapi zárva tartást. A KASZ általában a zárva tartás pártján volt, ám több más kereskedelmi intézkedéssel együtt ez már hátrányosan érintené a szektort, és munkahelyeket veszélyeztetne – mondta el lapunknak Sáling József. A KASZ elnöke úgy fogalmazott: jelenleg már nem a vasárnapról van szó, hanem a kereskedelmi dolgozókról. „A zárva tartásra kötelezett áruházláncoknál 60 ezer munkavállaló dolgozik, közülük 12 ezer szakszervezeti tag. Számukra a vasárnapi pótlék nagyon hiányozna, és félő az is, hogy a munkahelyük kerülne veszélybe” – tette hozzá Sáling József.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.