A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Nógrád Megyei Adóigazgatósága, a megyei kereskedelmi és iparkamara, valamint a Nógrád Megyei Hírlap által megjelentetett TOP 50 szerint a vendéglátásban és a kereskedelemben volt a legalacsonyabb az átlagjövedelem (fejenként évente egymillió 250 ezer, illetve egymillió 522 ezer). Megyei viszonylatban a vegyipari vállalkozások alkalmazottai kapták a legmagasabb átlagbért, évi 3 millió 535 ezer forintot, ami már az országos átlagot is túlszárnyalta, közel másfélszeresével.
Hozzáteszik: a nemzetgazdasági átlag közelében ezen kívül csak a kohászat dolgozói kerestek. Az élelmiszeriparban szinte forintra pontosan annyiért dolgoztak, mint 2012-ben, a gépiparban pedig csökkent az átlagkereset.
Az idén kilencedik alkalommal megjelent TOP 50-ből kiderül: a 3626 nógrádi társas vállalkozásból 109 cégben rendelkeztek részesedéssel külföldi befektetők, jellemzően a gépiparban, a kohászatban és a vegyiparban. A külföldi érdekeltségű cégek 3425 embert alkalmaztak, a megyei összlétszám 18,3 százalékát.
Tavaly 18 692 ember dolgozott a megyében, a munkanélküliségi ráta meghaladta a 15 százalékot.
A kiadvány adatai szerint a gazdálkodó szervezetek 98,2 százalékát a többnyire hazai tulajdonosi körrel rendelkező mikrovállalkozások jelentették Nógrádban, a megyében 56 közép- és 11 nagyvállalkozás működött. A legnagyobb foglalkoztatók a legfeljebb 49 főt alkalmazó társaságok voltak.
Nógrád ötven legjelentősebb vállalkozása tavaly 3,5 százalékkal növelte eladásait, mint egy évvel korábban, így már átlépte a 200 milliárd forintos határt (200 milliárd 553 millió forint), az összes exportértékesítés több mint 90 százaléka az ötven kiemelt céghez kötődött. Ők foglalkoztatták az alkalmazotti létszám 44,4 százalékát, és az áfabefizetések 36,3 százaléka a kiemelt cégektől folyt be.
Az észak-magyarországi régióban közel 40 százalékkal maradt el az egy lakosra jutó GDP az országos átlagtól. A három megye közül a legjobban Heves teljesített a bruttó hazai termék kétharmadának megfelelő értékkel, míg Nógrád annak felét sem érte el. A megyék közötti rangsorban Borsod-Abaúj-Zemplén az utóbbi két évben a 17. helyen állt, Heves megye a 12. helyről lecsúszott a 14. helyre, és Nógrád megye továbbra is az utolsó helyet foglalja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.