Vasárnap délelőtt telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő a kétoldalú kapcsolatok perspektíváiról és a magyar-orosz energetikai együttműködés jövőjéről annak fényében, hogy a közelmúltban lezárult a Déli Áramlat projekt - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI-vel.
A Kreml azt is közölte: Vlagyimir Putyin, Orbán Viktor és Tomislav Nikolic a kétoldalú kapcsolatok aktuális kérdéseiről is szót váltott. A Kreml honlapján elhelyezett közlemény nem tér ki a telefonbeszélgetések részleteire, és arra sem, hogy ki volt a kezdeményező.
Vlagyimir Putyin hétfőn Ankarában bejelentette, hogy Oroszország eláll a Déli Áramlat gázvezeték megvalósításától és Törökország felé vezető szállítási útvonalat épít ki. Az elnök ezt azzal indokolta, hogy az Európai Unió nem támogatja a beruházást, és Bulgáriától sem kapták meg az engedélyt az építésre.
Alekszej Miller, a beruházó orosz állami energetikai cég vezérigazgatója a bejelentést követően közölte, hogy a Déli Áramlat projektet lezárták. A Gazprom vezetője szombaton a Rosszija 1 állami televíziós csatornának adott nyilatkozatában már arról beszélt, hogy a Déli Áramlat földgázvezeték meghiúsulása miatt a cég felülvizsgálta európai energiapiaci stratégiáját.
"Ez itt a vég kezdete az európai végfelhasználókkal kötött szállítási szerződésekre összpontosító piaci stratégiánkban" - mondta Miller, és azt is közölte, hogy Ukrajna szerepe az orosz földgáz továbbításában "a nullával lett egyenlő".
A Gazprom vezérigazgatója megjegyezte, hogy Törökország évi 50 milliárd köbméter gázt tud majd továbbítani, "és ezt alkalma lesz az EU-val folytatott politikai hatalmi pókerjátszmában is igénybe venni".
Azt is megerősítette, hogy az európai uniós szolgáltatóknak ezentúl maguknak kell gondoskodniuk a földgázt a fogyasztókhoz eljuttató vezetékek megépítéséről, mert a Gazprom nem foglalkozik azzal, hogy vezetéket építsen az EU számára.
Az Ukrajna megkerülésével tervezett Déli Áramlat európai gázvezeték Oroszország fekete-tengeri partvidékétől indult volna, és Dél- és Közép-Európa országaiba, így Szerbiába és Magyarországra is szállította volna az orosz földgázt.
MTI-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.