Hamarosan az összes közép-kelet-európai országban defláció lesz a Morgan Stanley elemzői szerint. Szerintük az energia- és élelmiszerárak jelentős esésre nagy hatást gyakorol az inflációra ebben a régióban, mert a fogyasztói kosárban nagyobb súllyal szerepelnek ezek a tételek, mint máshol. Az infláció Lengyelországban és Magyarországon negatív, a Morgan Stanley szakértői pedig azt gondolják, hogy Romániában és Csehországban is csökkenni fognak a fogyasztói árak.
Magyarországon sokan a rezsicsökkentéssel magyarázzák a negatív inflációt, ez azonban csak részben igaz. A Morgan Stanley elemzése arra hívja fel a figyelmet, hogy a fogyasztói árak széles körében látható árcsökkenés, ami deflációs nyomásra utal. Szerintük a régiós jegybankoknak kamatcsökkentéssel vagy a deviza gyengítésével kellene visszaterelni az inflációt.
Néhány elemző szerint az MNB éppen emiatt lassan újrakezdheti a kamatvágási ciklusát, a Commerzbank szakértői márciusra várják az első kamatcsökkentést. Simon Quijano-Evans és Tatha Ghose azt várja, hogy a ciklusban az MNB 40 bázisponttal csökkenti a jelenleg 2,1 százalékos rátát. Szerintük ezt támasztja alá az MNB lazításra utaló közleménye. Gárgyán Eszter, a Citi magyarországi vezető közgazdásza viszont úgy látja, hogy az MNB valóban lazításra utaló közleményt adott ki a kamatdöntés után, de a fő eszközük a növekedési hitelprogram kiterjesztése lehet. Szerinte további mérsékelt maginflációs adatok kellenének a kamatvágási ciklus újraindítására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.