BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem egyeztetnek a kifliárról

Csak a hírekből értesültek a megnevezett érdekképviseletek arról, hogy egyeztetni fognak jövő hét elején Rogán Antallal a benzinár-csökkenés élelmiszerárakra gyakorolt hatásáról. Hivatalos meghívót vagy értesítőt nem kaptak, a résztvevők köre és az időpont sem ismert. Az élelmiszer-feldolgozók úgy vélik, piaci körülmények között az üzemanyag ára csak az egyik, és nem is a legfontosabb tényező. Az NGM vizsgálja, hogy szükség van-e kormányzati lépésre.

Jövő hét elején jöhet létre az a találkozó, amelyet Rogán Antal mint az Országgyűlés gazdasági bizottságának fideszes elnöke kezdeményezett az érdekképviseletekkel a benzinár csökkenésével összefüggésben – írja a Magyar Nemzet csütörtöki számában. A lap megkeresésére a Fidesz-frakció sajtóosztálya közölte: a Magyar Pékszövetséggel és az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségével fognak egyeztetni arról, hogy a benzin árának csökkenése mekkora költségcsökkenést jelent ezekben az ágazatokban.

Lapunknak azonban az élelmiszerfeldolgozók jelezték: nincs tudomásuk időpontról, a tárgyalásra semmilyen hivatalos meghívót nem kaptak. Információink szerint a Magyar Nemzet által szintén résztvevőként megnevezett Pékszövetség sem tud többet annál, mint ami a hírekben megjelent.

Rogán Antal a napokban vetette fel a sajtónak, hogy a benzinár csökkenését nem követi egyes élelmiszerek fogyasztói árának csökkenése. Mint elmondta: a pékáruk árának emelkedésekor a termelők gyakran hivatkoztak az üzemanyag árának növekedésére, az őszi csökkenés azonban nem jelentkezett a kifli árában. Rogán megerősítette: az érdekképviseleteket kérdezné arról, miért nem jelentkezik a termékek árában a benzinárcsökkenés. Elmondta, azt szeretné szorgalmazni náluk, ajánlják a tagjaiknak - például a pékségeknek -, hogy fontolják meg az árcsökkentést.

A benzinár csökkenésével kapcsolatban Varga Mihály is nyilatkozott a köztévé Az Este című műsorában a napokban. A nemzetgazdasági miniszter kijelentette: Magyarországon piacgazdaság működik,  nincs olyan árszabályozó hatóság, amely beavatkozna a piaci folyamatokba. De azt viszgálni kell, hogy ha egy olyan terméknek jelentősen esik az ára, amely több más termék árában is megjelenik, akkor ennek miért nem érezhető a hatása.

A Nemzetgazdasági Minisztérium(NGM) a napi.hu-nak ugyanakkor azt írta: a tárca elemzői egy szakmai vizsgálat keretében fogják feltárni a magyarországi infláció alakulásának hátterét. A vizsgálatra egyrészről azért van szükség, mert a tavaly ősszel, a költségvetés benyújtásakor publikált 1,8 százalékos értéket - a korábban ismertetett okok miatt - erőteljesen lefelé mutató kockázatok övezik – tette hozzá a tárca. Az NGM szerint a KSH adatai szerint egyes termékcsoportok árai párhuzamosan mozogtak az üzemanyagok árával azok emelkedése esetén, de a tavalyi harmadik negyedévben elindult üzemanyagár-csökkenés nem jelentkezett ezen termékek árában. A vizsgálat célja feltárni ezeknek a folyamatoknak a hátterét, a vizsgálat eredményének ismeretében lehet eldönteni, hogy van-e szükség kormányzati lépésre.

„Hiszünk a piacgazdaságban” – szögezte le az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének ügyvezetője. Szöllősi Réka hozzátette: egy termék árát nem csak az előállítási költségek, így az üzemanyagár szabja meg, hanem más tényezők is, például a kereslet. „A szállítási költség  ráadásul csupán 1-4 százalékot tesz ki az élelmiszereken belül, amelyek ára ráadásul tavaly egy százalékot csökkent, a pékáruk pedig 5 százalékkal lettek olcsóbbak a múlt évben.”

Az ügyvezető megjegyezte: bár az üzemanyag olcsóbb lett, több más tényező a drágulás irányába hat. „A minimálbér emelkedése, az útdíj kiterjesztése, az élelmiszerlánc-felügyeleti díj drasztikus megnövelése mind az árnövekedést segíti elő. Valószínűleg forgalomcsökkentő hatása lehet a márciustól kötelező vasárnapi zárva tartásnak, ez szintén nem az árcsökkenést segíti elő” – vélekedett Szöllősi, aki szerint a forintgyengülés is megdrágítja egyes alapanyagok beszerzését. Az ügyvezető hozzátette: a pékáruk esetében az is fontos tényező, hogy a gabonafélék ára ősz óta 15-20 százalékot nőtt.

OKSZ: a verseny az árcsökkenés záloga
A kereskedelem akkor tud árat csökkenteni, ha valamilyen költsége csökken, a legnagyobb kiadás pedig a beszerzési ár – mondta el lapunknak Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára hozzátette: az ipari átadási árak szerény mértékben csökkentek, ennél nagyobb mértékű volt a pékáruk árának csökkenése az elmőlt időszakban.

Vámos szerint ha a pékség szállítja be az árut egy boltba, akkor ő számítja be a benzinárat  költségeibe, ebben az esetben a kereskedő nem tehet semmit. Ha pedig a – jellemzően nagyobb – üzletnek saját péksége van, az alapanyagot szállítja csak. „Ebben az esetben az üzemanyag árának súlya mindössze 1 százalék a pékáru árában” – tette hozzá a főtitkár. Vámos György szerint a piaci verseny rászorítja a kereskedőket, hogy ha tudnak, árat csökkentsenek, a főtitkár szerint ez „a fogyasztói árak csökkenésének legjobb záloga”.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.