A zágrábi újság úgy tudja, Horvátország EU-csatlakozásának második évfordulója, idén július 1-je előtt pár hónappal hivatalosan is elküldi Brüsszelnek kérelmét a schengeni övezethez való csatlakozási szándékáról, annak tudatában is, hogy erre a közeljövőben aligha van esélyük.
Legutóbb a párizsi merényletek után merültek fel kétségek a schengeni együttműködés 26 országa között a személyek szabad mozgását lehetővé tevő zóna jövőjéről. Több vezető politikus is felvetette a határőrizet visszaállítását, köztük a spanyol belügyminiszter is, aki akkor arról beszélt, hogy a terroristák mozgásának megakadályozása érdekében a belső ellenőrzést is szigorúbbá kell tenni. Az Európai Unió nem képviseli ezt a véleményt, az viszont várható, hogy a jövőben tovább szigorítják az ellenőrzést az övezet külső határain.
A Vecernji List egy uniós dokumentumot idézve kiemelte: Horvátország keleti szomszédai – Bosznia-Hercegovina, Montenegró és Szerbia – a fegyvercsempészek fő beszerzési forrásai és tranzitútvonalai közé tartoznak. Boszniában ezenkívül háromezerre becsülik a potenciális terroristák számát – a Charlie Hebdo elleni merénylet után az is kiderült, hogy a balkán országban készült a jemeni al-Kaida által kiképzett támadó egyik tölténye.
A schengeni övezet bővítése jó pár éve elakadt. Utoljára, 2008 decemberében a nem EU-tag Svájc csatlakozott, Magyarország, nyolc másik 2004-es belépővel együtt egy évvel korábban lett az övezet része. A 2007-ben uniós taggá vált két ország, Románia és Bulgária azonban hiába próbálkozik a belépéssel, azt rendre visszautasítják a tagállamok, elsősorban Hollandia és Németország vétózza meg az erre vonatkozó javaslatot.
Bulgária esetében egyrészt a kockázatosnak ítélt határszakaszok – elsősorban a török és a szerb – jelenti a fő problémát, amelyen ugyancsak terrorgyanús személyek, fegyvercsempészek és kábítószerszállítmányok belépését kellene megakadályoznia a határőröknek.
Mindkét országon számon kérik ugyanakkor az igazságszolgáltatás hiányosságait is. Románia esetében a technikai feltételekkel kapcsolatos hiányosságok helyett a hatóságok korrupciógyanús működését tartják máig a fő akadálynak a csatlakozás előtt. Klaus Iohannis román elnök január közepén Brüsszelben tett bemutatkozó látogatásának is a schengeni csatlakozás volt a fő témája.
Románia és Bulgária csak együttesen csatlakozhat a schengeni övezethez, mert a közös felkészülés során ez volt a kiindulópont, és a két ország közös határán nem építették ki a zóna külső határainak fokozott ellenőrzéséhez szükséges létesítményeket. A csatlakozáshoz az összes EU-tagország kormányának jóváhagyása szükséges.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.