Az elmaradás oka pusztán annyi, hogy az intézmények az európai átlagnál kevésbé biztosítják a megfelelő törvényes működési feltételeket – jelentette ki a maffiaellenes bizottság előtti meghallgatásán Ignazio Visco, a jegybank kormányzója. A Világbank által rendszeresen elvégzett Doing Business felmérésre támaszkodó adat szorosan összefügg a szervezett bűnözés, illetve az illegális gazdaság erőteljes jelenlétével – állította Visco.
Véleményét más vizsgálatokkal is alátámasztotta: az olasz Transcrime egyetemi kutatócsoport becslése szerint a „bűnös piac” nagysága Európában 110 milliárd euró lehet, ebből Olaszországra 16 milliárd jut (véletlenül pont annyi, amennyi külföldi tőke elmaradt az említett időszakban). Ez az összeg nagyjából az olasz GDP 1 százalékának felel meg, és ha helytálló a becslés, akkor az illegális gazdaság aránya visszaszorulóban van az utóbbi években.
Egy korábbi, a forgalomban levő készpénz mennyiségre támaszkodó jegybanki felmérés szerint ugyani 2005–2008 között még a GDP 10 százalékánál is többre rúgott a bűnös tevékenységekhez sorolható ágazatok súlya (ilyen például a kábítószer-kereskedelem, a prostitúció, a szesz-, illetve a dohánycsempészés).
A jegybank vezetője másképp is illusztrálta, mit eredményezhet a szervezett bűnözés: 1976-ban az északi Friuli Venezia Giulia tartományban található Gemonában, 1980-ban pedig a déli Campaniában levő Irpiniában volt hasonlóan súlyos földrengés. A következő 30 évben az előbbiben, ahol nincs szervezett bűnözés, 20 százalékkal nagyobbra nőtt az egy főre eső GDP, mint más olasz tartományokban. Az utóbbiban viszont, ahol a nápolyi camorra az úr, 12 százalékos elmaradás mutatkozott. Mindkét tartomány hatalmas összegű állami támogatást kapott az újjáépítéshez, ám míg Gemonában ezzel rekordidő alatt végeztek, Irpinia évtizedekig úgy maradt.
A törvényen kívüli gazdasági tevékenység miatt nemcsak kevesebb tőke érkezik Olaszországba – figyelmeztetett a jegybank elnöke –, hanem sok megy onnan kifelé is. Összegszerű becslést nem adott Visco, de azt közölte, hogy a jegybank adatai szerint az úgynevezett adóparadicsomokba 36 százalékkal több pénzt visznek ki, mint a többi külföldi országba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.