A tübingeni alkalmazott gazdasági kutatások intézetének (IAW) előrejelzése szerint az óránkénti bruttó 8,5 eurós (2600 forint) minimálbér elsősorban a vendéglátásban, az építőiparban és a mezőgazdaságban ösztönözheti a munkaadókat a szabályok megkerülésére, és 1,5 milliárd euróval növelheti a feketegazdaság méretét.
Más tényezők - a gazdasági növekedés és a foglalkoztatottság bővülésének folytatódása, valamint a nyugdíjbiztosítási járulék csökkentése - a gazdaság fehéredését erősítik, a két ellentétes hatás következtében pedig leáll a feketegazdaság 2009 óta tartó csökkenése. A feketegazdaság mérete így 2014 után ismét 339 milliárd euró lesz, ami a hazai össztermék (GDP) 12,2 százalékát teszi ki - áll az IAW közleményében.
Az intézet módszertana szerint a feketegazdaságba tartozik az illegális munkavégzés és valamennyi egyéb, bűncselekménnyel összefüggésbe hozható gazdasági tevékenység. Németország ebből a szempontból a középmezőnyben áll a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetben (OECD). A legfejlettebb ipari országokat összefogó OECD tagjai közül Görögországban a legmagasabb, a GDP arányában számolva 22,4 százalékos a feketegazdaság aránya, a legalacsonyabb, 5,9 százalékos pedig az Egyesült Államokban a tübingeni intézet összeállítása szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.