Az eurózónával és Japánnal ellentétben szigorodó monetáris politikára áttérő Egyesült Államok pénzügyminisztere, Jack Lew kedden figyelmeztette a versenytársakat: ne valutájuk leértékelésével igyekezzenek ösztönözni a kivitelüket. A Húszak Csoportjának (G20) pénzügyminiszerterei és jegybankelnökei a hét első két napján Isztambulban tanácskoztak – a globális kilátásokat illetően inkább borús hangulatban.
A valutaháború eshetőségére célzó amerikai megjegyzés nem kerülte el az elemzők figyelmét, akik azt mondták: a dollár erősödése, valamint az euró és a jen gyengülése elkerülhetetlen, hiszen ezek a gazdaságok eltérő pályára kerültek. Az Egyesült Államok húzza a világgazdaságot, s Washington maga szorgalmazta, hogy Európa és Japán is tegyen többet a fellendülésért.
Európából, s különösen a versenyképességi gondokkal küszködő országokból nézve a helyzet azonban éppen fordított, mint a tengerentúlról szemlélve. Erre utalt Pier Carlo Padoan olasz pénzügyminiszter, aki szerint az euró árfolyama, amely a májusi 1,39-es dollárkurzusról mára 1,13-ig gyengült, egyre jobban tükrözi a gazdasági teljesítményeket.
S bár a Nemzetközi Valutaalapnak az isztambuli tanácskozás számára készített jelentése az olajárak csökkenése ellenére a globális növekedés lassulását vetíti előre az elégtelen beruházási tevékenység miatt, meghiúsult a soros török elnökségnek az a terve, hogy országokra lebontott fejlesztési programot fogadjanak el. A globális gazdaság 85 százalékát lefedő G20-ak tavaly egyeztek meg abban, hogy reformok révén öt év alatt két százalékponttal növelik a kibocsátást, ám az OECD hétfőn aggodalmát fejezte ki a szerkezeti átalakítás folyamatának lassulása miatt.
Miközben például az említett olaszok az infrastrukturális beruházások élénkülésében bíznak, a folyó mérlegben hatalmas többletet felhalmozó németek a felszólítások ellenére sem hajlandóak érdemben serkenteni a keresletet. A részvevők általánosságban csak abban állapodtak meg, hogy ha szükséges készen állnak a határozott cselekvésre, a fiskális és monetáris eszközök bevetése révén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.