Egyedül Közép-Magyarország gazdasági teljesítménye haladja meg az uniós átlagot 2013-as adatok alapján, amelyben fontos szerepe van annak, hogy rengeteg külföldi vállalat van jelen és erős a szolgáltató szektor. Közép-Magyarország termeli az éves GDP több mint 48 százalékát, vagyis csaknem felét, ami egyúttal azt is jelzi, hogy a többi országrész teljesítménye továbbra is eléggé gyenge. Az egy lakosra jutó GDP Pest megyében 1,6-szorosa az országos átlagnak, Budapest előnye pedig ennél is nagyobb. A fővárosban az egy főre jutó GDP 2,6-szorosa a vele egy régiót alkotó, egyébként is jól teljesítő Pest megyének. (A Közép-Dunántúl és a Nyugat-Dunántúl 10-10, a Dél-Dunántúl pedig 6 százalékát adja az éves GDP-nek. Észak-Magyarország 7, Észak-Alföld 10, Dél-Alföld pedig 9 százalékát adja anemzeti összterméknek)
Közép-Magyarországon kiugróan nagy, 77 százalék a szolgáltatást nyújtó ágazatok részesedése. A többi régióhoz viszonyítva különösen jelentős az információ és kommunikáció, a pénzügyi szolgáltatás, valamint a tudományos és műszaki tevékenység hozzájárulása a növekedéshez. A központi régióban viszont átlag alatti a termelő ágak súlya: az ipar és az építőipar együttes részaránya 22 százalékot tett ki, a mezőgazdaságé az 1 százalékot sem érte el.
Közép-Magyarország gazdasági erejét jelzi, hogy 2013-ban a legnagyobb árbevételt elérő 500 magyarországi vállalkozás közül 218 budapesti, további 72 Pest megyei székhelyű volt, vagyis ezeknek a szervezeteknek közel 60 százalék Közép-Magyarországon koncentrálódott.
Pest megyén kívül figyelemre méltó teljesítményt mutatnak a dunántúli régiók. Ezek a területek az iparnak köszönhetik jó teljesítményüket, ezen belül is az autógyárak termelése segíti a fejlődésüket.
A regisztrált vállalkozások területi elhelyezkedését közép-magyarországi koncentráció jellemzi. A 2013 végén nyilvántartott 1,7 millió szervezet 34 százalékának a központi régióban – ezen belül 23 százalékának Budapesten – volt a székhelye. A társas vállalkozások koncentrációja még nagyobb, 56 százalékuk székhelye Közép-Magyarországon volt. Itt telepedtek meg a külföldi vállalatok is a fejlett dunántúli régiók mellett.
A 2012-es év végén a Magyarországon működő területre bontható külfölditőke-állománya meghaladta a 18 ezer milliárd forintot. Ennek 63 százaléka közép-magyarországi, 19 százaléka nyugat-dunántúli, 7 százaléka közép-dunántúli székhelyű vállalkozásokban működött. Észak-Magyarország, Dél- és Észak-Alföld részesedése régiónként 3–4 százalékos volt, Dél-Dunántúlé pedig továbbra sem érte el a 2 százalékot. A külföldi tőke területi koncentrációját jelzi, hogy az állomány több mint háromnegyede Budapesten és Győr-Moson-Sopron, valamint Pest megyében összpontosult, és ezen belül is meghatározó szerepe van néhány nagyvállalatnak.
Közép-Magyarországon közel 4 millió forint, Nyugat-Dunántúlon pedig 3,4 millió volt az egy lakosra jutó külföldi tőke. Győr-Moson-Sopron megye és Budapest áll az élen több mint 5 millió forinttal. Közép-Dunántúlon egy lakosra az előbbinél lényegesen kevesebb, 1,3 millió forint külföldi tőke jutott, a gazdaságilag kevésbé fejlett területekre pedig csupán 300–500 ezer forint. Ezek a dél-dunántúli és az észak-keleti területek.
A kutatás-fejlesztési ráfordítások GDP-hez viszonyított aránya 2013-ban 1,44 százalékot tett ki, vagyis 420 milliárd forintot. Közép-Magyarországon 256 milliárdot költöttek, vagyis a k+f költések több mint fele erre a régióra koncentrálódott.
A fejlettség nem meglepő módon összhangban áll a kereseti adatokkal is: Budapesten 2013-ban bruttó 300 ezer forint volt az átlagkereset. A nagy szakadékot jelzi, hogy Közép-Magyarországon és az északnyugati megyékben 220-240 ezer forint az átlag, a többi régióban pedig ennél is kevesebb. A havi bruttó átlagkereset Szabolcs-Szatmár-Beregben és Békésben volt a legalacsonyabb, ami mindössze 57–58 százaléka budapestinek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.