BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bevetette az adóhivatal a csodafegyvert

Március 1-jétől éles üzemben működik a január elsején indult Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer (EKÁER), amitől az áfacsalások jelentős visszaszorulását várja a kormányzat.

Január elsején indult az EKÁER, melynek célja a jogkövető piaci szereplők pozíciójának erősítése, az áruforgalom átláthatósága, a gyakran emberi egészséget veszélyeztető élelmiszerekkel kapcsolatos visszaélések kizárása és nem utolsó sorban az adóelkerülők kiszűrése - olvasható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közleményében.

A próbaüzem február végéig történő meghosszabbításával az érintett gazdálkodóknak lehetősége nyílt a rendszer megismerésére valamint a működéssel kapcsolatos észrevételek megtételére. Ennek eredményeként a folyamatosan érkező észrevételeket figyelembe véve történt a jogszabályi környezet finomhangolása. Ennek eredményeképpen a végleges szabályozást tartalmazó miniszteri rendelet csak egy nappal az indulás előtt jelent meg.  A vállalatoknak így csak néhány órájuk maradt a felkészülésre, a NAV viszont már mától büntet.

A rendelet ezen a linken található.

A március elsején már éles üzemben működő EKÁER jelentős könnyítéseket tartalmaz, így például a kockázatos termékek esetében a mennyiségi és értékhatár egységesen 500 kg illetve 1 millió forint lett. Bővült a mentességek köre is, így nem kell bejelenteni – egyebek mellett – a  gyógyszer-, a hulladék- vagy a fémtörvény hatálya alá tartozó fémhulladék szállítmányokat sem. Lehetőség van az útszakasz mentesítésre is, amelynek lényege, hogy egyes gyártó cégek a 20 km-es körzeten belüli beszállítóiktól érkező szállítmányok esetén mentesülhetnek a bejelentés alól, amennyiben ezt kérik a NAV-tól.

Március 11-től a kockázatos élelmiszerek és termékek szállítása esetén már az ún. kockázati biztosítékot is meg kell fizetni azon gazdálkodóknak, akik nem mentesülnek alóla.

A két hónapos próbaüzemben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal több akciót tartott. Ezalatt bebizonyosodott, hogy az EKÁER megfelelő eszköz az áfacsalások visszaszorítására, az emberi fogyasztásra veszélyes élelmiszerszállítmányok kiszűrésére, a tisztességek gazdálkodók segítésére. Mulasztási bírságot hiányzó vagy hibás adatokat tartalmazó EKÁER szám miatt nem állapított meg a NAV, azonban a már éles üzemben működő rendszerben a kiszabható bírság mértéke elérheti az áru nettó értékének 40 százalékát is.

Mint azt korábban megírtuk, több szakmai szervezet is az ekáer próbaüzemének meghosszabbítását kérte a kormányzattól, mint a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT), amely szerint komoly problémákat okoz az elkapkodott bevezetés. A társaságnál em egy olyan esetről tudnak, amikor a külföldi partner inkább lemond a kis magyar piacról, minthogy vállalja a többletadminisztráció terhét. Fiatal vállalkozások sorát akár csődbe is viheti a jelenlegi szabályozás, hiszen azok a cégek, amelyek nem működnek legalább két éve, nem mentesülhetnek a kockázati biztosíték megfizetése alól. Ez az áru értékének 15 százaléka a kockázatos termékek esetében, amit sok társaság képtelen lesz kigazdálkodni. „Ráadásul ezernyi dilemmára nincs hivatkozható, írásbeli válasz a bizományosi értékesítéstől a láncügyletekig” – mondta korábban lapunknak Holics Szilvia az MLBKT kommunikációs és marketingvezetője. (Viszont a nagyobb vállalatok jobban járnak a módosításokkal.)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.