A gazdasági növekedés ráadásul egyre szilárdabb alapokon nyugszik a GYIA alapján. A tíz részindex közül márciusban nyolc növekedett és csak kettő húzta vissza a mutatószámot. A pénzügyi és a reálgazdasági indexek is segítették a bővülést.
A pénzügyi indexek közül egyedül a reálkamat növekedése hatott negatívan a GYIA-ra. Felfelé húzta az indexet a pénzkínálat reálértékének növekedése – amit továbbra is a növekedési hitelprogram emelhet –, ezzel párhuzamosan magasabb szintre kapaszkodott a BUX index (reálértéken számított értéke) és csökkent a kamatkülönbség a rövid és a hosszú lejáratú állampapírok között. A külpiacokon is stabilizálódás látszik, hiszen az Ifo-index is növekedett.
A reálgazdasági indexek pedig azt sugallják, hogy a belső kereslet élénkülése támogathatta a gazdaság növekedését az elmúlt hónapokban. A reálkeresetek növekedése és a fogyasztási hitelek állományának bővülése is kedvezően hatott a GYIA-ra. Utóbbi a lakosság bizalmának visszatérését jelezheti. A munkaerőpiacon is kedvező folyamatok látszanak, hiszen a munkakeresés átlagos időtartama 17,5 hónapról 17,2-re csökkent. Egyedül az ipar alakulása mutatott vegyes képet: a munkanaphatással igazított termelés növekedett, a megrendelések állománya azonban visszaesett egy hónap alatt.
Mindezek alapján úgy tűnik, hogy a gazdasági növekedés lendülete valamelyest csökkenhetett a tavalyi negyedik negyedéves 3,4 százalékról, de markáns lassulásra okot adó tényező nincs. A dinamikus növekedést támasztja alá a belső kereslet élénkülése, ráadásul úgy tűnik, hogy a külkereskedelem alakulására is óvatos optimizmussal tekinthetünk, hiszen a külső kereslet élénkül.
Erre utal, hogy az euróövezeti kompozit beszerzésimenedzser-index 4 éves csúcsra emelkedett. Igaz, az olaj árfolyamának összeomlása miatt negatív tartományban lévő infláció előbb-utóbbi – várhatóan az év második felében – emelkedni fog, ami visszafogja majd a reálbérek növekedési ütemét, és a banki elszámoltatás hatása is csak átmenetileg lökheti meg a növekedést. Vagyis a gazdaság az idén is gyorsan bővülhet, de a potenciális növekedés legfeljebb fele akkora lehet, mint a tavaly látott 3,6 százalékos GDP-bővülés. A GYIA és a konjunktúraindikátorok alapján egyelőre úgy tűnik, hogy 3 százalék közelében lehet a gazdasági növekedés 2015-ben.
Így készül a GYIA
A gyorsulási irányadó egy elismert, nemzetközi módszereken alapuló leadingindikátor típusú mutató, amelyet a nemzeti összterméket, a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. A gyorsulási irányadó az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi, mivel a jelzőszámok megfelelő idejű késleltetettjeit szerepelteti. A GYIA a magyar viszonyokhoz igazított leadingindikátor. Számítása a nemzetközi gyakorlatban használt módszertant követi, és a súlyok a legjobban illeszkedő modellt követik (www.vg.hu/gyiamutato).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.