BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Marad a modell, Európa nem Amerika

Nem kívánja utánozni az Európai Unió az Egyesült Államokat a munkajogi szabályozásban, mert úgy gondolja, hogy létezik még a kontinensre általában jellemző szociális modell, amelynek működését azonban a globalizációs folyamatokhoz kell igazítani. Ennek érdekében az Európai Bizottság Jean-Claude Juncker vezetésével újraindítja a szociális párbeszédet – jelentették be Brüsszelben.

A bizottság elnöke azt szeretné, ha a szociális partnerek, azaz a munkaadók és a munkavállalók szervezetei jobban kivennék a részüket a gazdaságpolitikai egyeztetésből is.

A kapcsolatot egy szociális partnerek részvételével rendezett konferencián igyekeznek újra felvenni. Harminc éve Jacques Delors bizottsági elnök indította útjára a folyamatot, amelynek révén a partnerek olyan európai szintű szabályozáshoz járultak hozzá, mint a szülési szabadság bevezetése és kiterjesztése, vagy a részmunkaidős foglalkoztatás, a munkakörülmények meghatározása. Ezzel együtt a szabályozás a legtöbb kérdésben nemzeti hatáskörben maradt, és továbbra is igen eltérő jegyeket mutat.

Nem esik uniós szabályozás hatálya alá a bérezés sem, a szakszervezetek azonban európai szinten igyekeznek egyeztetni nemzeti stratégiájukat. Jelenleg 43 ágazati szintű európai dialógus zajlik, amelyek kimenetele a foglalkoztatottak háromnegyedét érinti.

A bizottság tegnap tette közzé az ipari kapcsolatokat elemző tanulmányát, amely rámutat: a kollektív egyezkedés folyamata mindinkább decentralizált, az állami vagy ágazati szintről vállalati és helyi szintre kerül át. A válság miatt konszolidációra kényszerült országokban ezt szorgalmazták is. Ám a jelentésből az is kiderül, hogy amíg a versenyképes német, holland és észak-európai gazdaságokban továbbra is a munkavállalók zömét érinti a kollektív egyezkedés intézménye, Magyarországon és például a balti államokban ez az arány drámaian csökkent, de uniós összehasonlításban is rendkívül alacsony. Mint lapunknak Roberto Pedersini, a kiadvány főszerkesztője elmondta: semmi nem utal arra, hogy ez lenne a versenyképesség növelésének üdvözítő útja, az összefüggés inkább fordított, a szociális párbeszéd intézményei serkenthetik a versenyképességet. Hozzátette azonban: ahol túlságosan centralizált a kollektív egyeztetés, ott a rugalmasság érdekében inkább a decentralizálást sürgeti a Bizottság, ahol viszont „a piac mindent megold” alapon decentralizálttá vált, ott az ellenkezőjét szorgalmazza.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.