Most már egy telefon kis kamerájával élesebb képet lehet készíteni, mint azzal a kelet-német gyártmányú géppel, amivel régen Glattfelder fényképezett. „Ha új technológiák jelennek meg a piacon, akkor egyes vállalatok eltűnhetnek, vagyis az innováció az életben maradás feltétele” – hangsúlyozta az államtitkár.
Éppen ezért 2015-ben sokkal több pénz lesz innovációra. Az idei évben a vissza nem térítendő uniós források elérhetik a 256 milliárd forintot, és lesz 30 milliárd visszatérítendő forrás is. „Még soha nem volt ennyi pénz kutatás-fejlesztésre” – emelte ki. Az EU is úgy ítélte meg, hogy több pénz kell erre a területre, de ez egybeesett a magyar kormány akaratával is.
Európa úgy tűnik, hogy kezd lemaradni a globális versenyben, és fennáll annak a veszélye, hogy egy évtizeden keresztül nem növekszik az unió, különösképpen az eurózóna gazdasága. Ebből a helyzetből a kitörésre új technológiákkal látnak esélyt.
Az energiafüggőség csökkentését fontosnak nevezte Glattfelder, hiszen az unió energiafüggősége egyre riasztóbb. Az évtized végére 500 milliárd euró lesz a mostani 400 milliárdos energiaimport. Ha az olaj ára felszalad a mostani alacsony szintről, akkor még több lesz.
Glattfelder fontosnak tartja, hogy a K+F támogatásokat „értelmes nagyságú” projektekre szabják. Nem lenne jó, ha a leginnovatívabb kis és közepes méretű vállalatokat kiszorítsák a támogatási körből, mert túl nagyon a projektek. „Ha megpróbálják kizárni a kkv-kat, akkor nem lehet jogszerűen felhasználni a forrásokat. Kell, hogy legyenek kisebb összegű pályázatok” – hangsúlyozta.
Arra a felvetésre, hogy mikor és hogyan törhetünk ki a mérsékelten innovatív országok közük, Glattfelder azt mondta, hogy a fakereket nem érdemes újra feltalálni: az elmúlt időszakból elő tudna venni az ember olyan példát, amikor értelmetlenül használtuk fel az EU-pénzeket. Ha újra és újra fakerék feltalálásával foglalkozunk, attól a magyar gazdaság nem megy előre – mutatott rá. Olyan innovációkra van szükség, amelyet a nemzetközi piacon el tudok adni. Azt kell tudni, hogy a piacnak mire van szüksége, mert ha nincs termék, akkor nem leszünk jobbak, akkor nincs több munkahely és nagyobb GDP. „Oda jutunk e nélkül, mint a váci Forte gyár” – mondta Glattfelder.
A gazdasági növekedés mögött az autóipari és a járműipari áll ma Magyarországon, de az autóknak a fejlesztése jelentős részben nem nálunk történik meg. Ezeket az innovációs központokat is Magyarországra kell hoznunk – tette hozzá.
Egy kérdésre válaszolva elismerte, hogy nem állunk jól a munkaerő hatékonyságában az iparban. Alulról a 7-8-ak vagyunk az unióban a mérnöki diplomát szerzők arányát tekintve. Erősíteni kell azt, hogy több olyan mérnökkel rendelkezzünk, aki képes részt venni az ipari tevékenységben – mondta Glattfelder.
Rámutatott arra is, hogy a kereskedelmi hiánynak fontos szerepe volt abban, hogy kezelhetetlenné vált a válság Európában. „Ha nem hozunk vissza ipari kapacitásokat Európába, akkor az unió nem fog tudni fizetni ez energiahordozókért” – vélekedett.
Évente Magyarország 7-8 milliárd eurót költ el energiára, nagyjából annyit, amennyi a külkereskedelmi többletünk. Erre az a megoldás, hogy többet kell termelnünk. „Ha nem emeljük 22 százalékról 30-ra az ipar arányát a GDP-ben, akkor elképesztően sérülékenyek leszünk a válságokra. Európát stabilabb alapokra kell helyezni, hiszen ha nem termelünk, akkor nem tudunk majd fizetni az olajért a nemzetközi piacokon.”
Az uniós pályázatoknál jó ha van külföldi partner
A közvetlen brüsszeli uniós pályázatoknál ajánlott bevonni külföldi partnereket, ha a hazai cég mindenképpen el akarja nyerni az uniós forrást – hangzott el a Világgazdaság innovációs konferenciájának inspiráló vállalati megoldásokat bemutató részében. „Egyedül induló magyar vállalkozásnak ugyanis nincs sok esélye” – emelte ki Mészáros Csaba, a járműgyártásban kompozit megoldásokat alkalmazó Evopro elnöke.
Oszkó Péter , a start-upok üzleti inkubációjával és nemzetközi piacokra juttatásával foglalkozó Oxo Labs tulajdonosa az uniós Jeremie-programok tanulságairól tartott előadást. Kiemelte: az ország bővelkedik elérhető pénzforrásokban az innováció terén, ennek ellenére a visszatérítendő forrásokat pénzügyi közvetítőkön keresztül nyújtó Jeremie-alapok kihelyezései messze elmaradnak a várakozástól. „Magyarország azt vállalta, hogy sokszorosát költi el a Jeremie-programokra, mint a szomszédos országok, még kérdés, hogy ez jó döntés volt-e”- mondta. Szerinte nem pénz, hanem humánerőforrás kérdése az, hogy ne legyen kudarc a hazai Jeremie-story. Kiemelte: félidőben vagyunk, döntetlen az állás, abban a tekintetben, hogy sikertörténet lesz-e.
Pálinkás: óvatosságot a start-up inkubátorházak létrehozásánál
Június és október között jelennek meg a 2014-2020-as időszak új uniós innovációs kiírásai a vállalkozások számára – emelte ki Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Hivatal elnöke a konferencián.
Lapunk korábban írásban elküldött kérdéseire válaszolva elmondta: a jelenlegi kutatás-fejlesztési, innovációs rendszerben problémaként az alacsony béreket, a versenyképtelen infrastruktúrát, a fókuszálás hiányát és a változásoktól való félelmet látja. Az egészségipart, az energetikát, az irányítástechnikát, az anyagtudományt és a környezetkímélő technológiákat nevezte meg olyan területekként, ahol az NKFI Hivatal szorgalmazza a kutatás-fejlesztést, innovációt.
Még sokat kell várni az innovációs pénzekre
A Széchenyi 2020 egy 34 milliárd eurós keret, amivel Magyarország számolhat. A pénz 60 százaléka gazdaságfejlesztésre irányul – mondta Harsányi Gábor, a GoodWill Consulting Pályázati Tanácsadó Kft. igazgatója a Világgazdaság konferenciáján.
Több pénzt jut feldolgozóiparra, de kevesebb más ágazatokra. A szakértő aggályosnak nevezte, hogy nagyobb volumenű gazdaságfejlesztési forrás mellett szűkítik a hozzáférhetőséget.
A közepes fejlettség csapdájával küzd MagyarországHazánk a harmadik legerősebb csoportban található az innovációs teljesítmény terén a négy csoportra osztható EU-ban – mondta Török Ádám akadémikus az innovációs konferencián.
Az MTA főtitkára előadásában kiemelte: Magyarország és a környező országok a közepes fejlettség csapdájával („middle income trap”) küzdenek, vagyis a folyamatos és jelentős működőtőke-beáramlás sem tudja kiemelni ezeket a gazdaságokat az alacsony hozzáadott értéket termelő „bedolgozói” szerepből. Ezzel kapcsolatban arra az érdekes tényre hívta fel a figyelmet, hogy a magyar feldolgozóipari exportban a high-tech kivitel aránya meghaladja az amerikaiét, azonban ez a mutató csalóka, mert ezt a listát Málta vezeti, ahol ugyanis sok összeszerelő üzem van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.