BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hajszálnyit csökkent az adósság

Előzetesen 77,3 százalékon stagnáló államadósságot számolt a Magyar Nemzeti Bank 2014-ben, a nagyobb gazdasági növekedés miatt azonban kissé, 76,9 százalékra csökkent a GDP-arányos tartozás a részletes adatok szerint. Látszik, hogy az utolsó negyedévben visszafogták az állampapír-kibocsátásokat – ezzel párhuzamosan apadtak a kormányzati tartalékok –, hiszen az adósság csökkenéséhez a negyedik negyedévben a nettó hiteltörlesztés 721 milliárd forinttal járult hozzá.

Nem kis bravúr volt elérni az adósságcsökkenést éves alapon, hiszen az idei második negyedévben még 82,7, a harmadikban pedig 80 százalékos volt az államadósság. Ha csak az év végi állapotokat nézzük, akkor évről évre lassan csökken az adósság, év közben azonban sokszor megugrik. Nem ritka, hogy év közben 4-5 százalékponttal magasabb az adósság, mint az év végén látott érték. Ezt azonban a kormány azzal magyarázza, hogy a nagyobb puffer biztosítja a biztonságos finanszírozást.

A tavalyi adósságcsökkenés azonban több szempontból is kedvező. Kondora Szilárd, az OTP Bank elemzője a Világgazdaságnak elmondta, hogy 6 százalékkal gyengébb euró/forint árfolyam mellett csökkent az adósság, pedig önmagában az árfolyam esése 1,7 százalékponttal növelte a tartozást. A tavalyi adósságcsökkenésben nagyon fontos szerepet játszott, hogy a gazdaság nominális növekedése magas volt, meghaladta a 6 százalékot. „Bár az infláció alacsony volt, az olajárak esése – a cserearány javulása – következtében a GDP-ben használt árindex meghaladta a fogyasztói árindexet” – magyarázta Kondora Szilárd, hogy miért emelkedett a nomális GDP a mínusz 0,2 százalékos infláció mellett a 3,5 százalékos növekedésnél jobban.

Az MNB friss adatai szerint az államháztartás finanszírozási igénye tavaly a GDP 2,5 százaléka volt, amint az előzetesen becsült 2,2-ről módosított felfelé. Kondora Szilárd szerint a maastrichti szemléletű – EU által figyelt – hiány is e szint körül lehet, hiszen csak apró statisztikai eltérések vannak az MNB és a KSH (ma megjelenő) számítása között.

Szerinte idén is csökkenthet az államadósság. Ebben az évben 2,5 százalék felett növekedhet a gazdaság az OTP Bank prognózisa alapján – az MNB pedig 3,2 százalékos GDP-bővülést vár –, ami kedvező, főleg, hogy a nominális növekedés 4-5 százalék között lehet. Kondora Szilárd úgy véli, hogy a költségvetési hiány a tervezett 2,4 százaléknál jóval alacsonyabb, akár 2 százalék alatt is lehet idén, ez pedig szintén segíti az adósság csökkenését. Számításai szerint ha a forint árfolyama az idei év végén is valamivel 310 felett lesz, mint tavaly, akkor 76,3 százalékra csökkenthet az adósság.

A háztartások finanszíroznak

A tavalyi negyedik negyedévében a központi kormányzatés a társadalombiztosítási alapok nettó finanszírozási igénye 186, a helyi önkormányzatoké pedig 67 milliárd forint volt. E közben a háztartások nettó finanszírozási képessége 578 milliárd forint volt, a külföld finanszírozási oldalról kimutatott egyenlege mínusz 878 milliárd forinton alakult.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.