A pénzpiaci és a kötvényalapok után a harmadik legnépszerűbb alapkategóriává nőtték ki magukat az idén februárra a vegyes alapok. Március végén pedig a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint már jóval 700 milliárd forint fölött volt a konstrukciók vagyona, holott két-három évvel ezelőtt ezekben az állampapírokat és részvény jellegű befektetéseket is tartó konstrukciókban még alig több mint 100 milliárd forint volt csak. A vegyes alapok nagyjából 2013 elején kezdtek látványos növekedésbe, azóta az ötszörösére hízott a vagyonuk.
Nagyon sok kisbefektető fordult a befektetési alapok felé, pénz pedig alapvetően három alapkategóriába ment: a kötvény-, az abszolút hozamú és a vegyes alapokba – magyarázza Horváth István, a vegyes alapok piacán vezetőnek számító K&H Alapkezelő befektetési igazgatója. Az abszolút hozamú és a vegyes alapoknak hasonló a célcsoportja: olyan befektetőknek szánják, akik nem maguk szeretnének az eszközök között válogatni, inkább az alapkezelőkre bízzák a döntést. A magas kockázatot nem kedvelik a kisbefektetők: a legtöbb pénz az alacsony kockázatú hagyományos vegyes alapokba, vagy pedig a 90-95 százalékos tőkevédelmet nyújtó, algoritmusokon alapuló árfolyamvédett vegyes alapokba kerül – magyarázza Horváth.
A legnagyobb vegyes alap az Erste Megtakarítási Alapok Alapja már 85 milliárd forintnál is több pénzt kezel, de a K&H-nak is van három olyan alapja is, amelyeknek a vagyona meghaladja az 50 milliárd forintot. A legnagyobb közülük egy óvatos vegyes alap, amelyben már 74 milliárd forint található. A vegyes alapok piacát a K&H vezeti, körülbelül 340 milliárd forintot kezelnek ilyen konstrukciókban, az ezüstérmes Ersténél csak fele ekkora vagyon van, a harmadik legnagyobb szereplő pedig a Concorde Alapkezelő, ők nem egészen 90 milliárd forintot kezelnek vegyes alapokban.
A viszonylag limitált kockázat ellenére ezek az alapok mostanában egyáltalán nem teljesítenek rosszul. Egy kézen meg lehet számolni a több mint 70 alap között azokat, amelyek az idén mínuszban állnak, ezek közül az egyik egy megszűnés alatt álló aberdeenes alap, a többit pedig vagy a Quaestor, vagy pedig az Access Befektetési Alapkezelő kezeli, mindkettő felfüggesztette a befektetési jegyeik forgalmazását a Buda-Cash, illetve a Quaestor csődje miatt. Jóval több az olyan alap, amelyik az első három hónapban 5 százalékosnál is nagyobb hozamot ért el, az elmúlt 12 hónap során pedig a kétszámjegyű hozamok sem ritkák.
Az értékesítésben ugyan a kezelt vagyon alapján le van maradva, a hozamok területén viszont az elmúlt években a Pioneer Alapkezelő vitte a prímet, vegyes alapjaik az utóbbi 12 hónapban 14-19 százalék közötti nyereséget értek el, sőt hároméves időtávon is minden alapjuk kétszámjegyű nyereséget produkált. Nem lehet panasz a Concorde Alapkezelő főleg privátbanki körben értékesített vegyes alapjaira sem, de a K&H kifejezetten lakossági befektetőknek ajánlott konstrukcióin is szépen lehetett keresni. A 90 százalékos vagyonvédelmet ígérő alapok az idén 6,5-12,2 százalék között hoztak, az elmúlt évben pedig 8-10 százalékot lehetett velük nyerni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.