BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mégsincs európai veszély?

Az Európai Unióhoz fűződő viszony lesz a központi kérdése a most kezdődött brit választási kampánynak. Kínos lehet David Cameron konzervatív kormányfő számára, hogy egyes általa terjesztett „mítoszokat” saját pártján belül is cáfolnak

Eltitkolta a brit kormány egy az Európai Unió hatásköreiről szóló átfogó vizsgálat eredményét. Az ügyről és a dokumentumról Lord Boswell, a parlament felsőházának EU-ügyekkel foglalkozó bizottságát vezető konzervatív politikus számolt be a The Observer című lapnak. Elmondta: 2010-től – vagyis a konzervatívok kormányra kerülésének évétől – elindított vizsgálat arra keresett választ, vajon Brüsszel vagy az uniós jogalkotás bármilyen szinten sérti-e a szigetország jogait. Ötmillió fontból összesen 32 területet néztek meg, és arra jutottak: egyetlen olyan sincs, ahol sérülne a londoni kormány vagy a törvényhozás jogköre.

Aligha véletlen, hogy a David Cameron vezette konzervatív–liberális koalíció nem verte nagy dobra az eredményeket: az EU-ellenes retorika ugyanis szerves részét képezi a vezető kormánypárt kommunikációjának. Nincs ez másképp most sem, amikor elkezdődik a májusi parlamenti választásokat megelőző kampány.

Az a voksolás, amely előtt csak két dolgot lehet biztosra venni: az eredmény minden korábbinál nyitottabb, és a kampány jórészt az unióról fog szólni. És csak az egyik kérdés a brüsszeli hatáskörök vélelmezett túllépése. A másik, ennél jóval populárisabb téma az, hogy az unióból – elsősorban a fejletlenebb kelet-közép-európai országokból – érkező bevándorlók mennyire veszik igénybe a szigetország szociális ellátórendszerét és mennyire rontják a helyiek esélyeit a munkaerőpiacon. Az ezzel kapcsolatos hiedelmeket egy hétfőn, a parlamenti ciklus zárónapján a Financial Timesban közölt felmérés igyekezett eloszlatni. Az Oxfordi Egyetem migrációkutató intézete arra mutatott rá: a 2010 óta tartó időszakban 16 százalékkal kevesebb külföldi munkavállaló telepedett le a szigetországban, mint a Munkáspárt vezette előző brit kormány utolsó parlamenti ciklusa alatt. Ezen belül is 35 százalékkal esett vissza a nyolc „új” EU-tagállamból bevándorlók száma, miközben 40 százalékkal nőtt azoké, akik valamelyik válság sújtotta déli euróövezeti országból jöttek.

A kormány korábban felső korlátot szabott volna az uniós bevándorlásnak, ám – vélhetően amiatt, hogy az EU jogrendszere ezt kizárja – kiegyezett azzal, hogy jelentősen szigorítanák a szociális támogatásokat azon uniós külföldiek számára, akik nem vállalnak munkát az Egyesült Királyságban. A baloldali sajtó szerint azonban könnyen visszaüthetnek a decemberben bejelentett tervek is. Az úgynevezett szociális turizmus elleni fellépés keretében érkezésük után négy évig nem kaphatnak segélyeket a bevándorlók, illetve hat hónap állástalanság után távozniuk kell az országból. A Guardian korábban arról írt: még a munkaüggyel foglalkozó tárcán belül is felmerült, mi lesz azokkal a külföldiekkel, akik időközben családot alapítottak a szigetországban, és egy ilyen intézkedés miatt esetleg arra kényszerülnek, hogy magukra hagyják (netán brit) családtagjaikat.
Nem világos az sem, mi a célja David Cameronnak és pártjának az újraválasztása esetén beígért, a brit EU-tagságról rendezendő népszavazással. Ezt korábban a kormányfő az „uniós reformokhoz” kötötte, ám ezzel kapcsolatban igazából semmit nem sikerült elérnie Brüsszelben. Így kérdés, mi alapján is dönthetnének a britek arról, maradjanak-e az EU tagjai. Az sem mellékes azonban, hogy a brit gazdaság legfontosabb szereplői és a korábban még saját függetlenségükért kampányoló skótok is a kilépés veszélyeire figyelmeztetnek a mostani kampányban is.

Koalíció várható

A május 7-ei választások kimenetele hosszú évtizedek óta a legmegjósolhatatlanabb. Csak az biztos, hogy vagy David Cameron, vagy Ed Miliband, vagy Ed Milliband, a Munkáspárt vezetője lesz Nagy-Britannia következő miniszterelnöke. A közvélemény-kutatásokból az is egyértelműnek látszik, hogy egyik párt sem lesz képes megszerezni az önálló többségi kormányzáshoz minimálisan szükséges 326 alsóházi mandátumot. Így az is bizonyosra vehető, hogy a következő brit kormány a jelenlegihez hasonlóan koalíciós lesz, de az új koalíció összetétele teljesen bizonytalan.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.