BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Messze még a gazdasági fellélegzés

2015 első negyedévében az egy évvel korábbi állapothoz képest csökkent a felszámolások és a kényszertörlések száma, illetve több vállalkozás fizette ki határidőben számláit. A magyar gazdaság szereplői azonban nem dőlhetnek hátra, mert éves szinten továbbra is magas és növekvő Bisnode Bedőlési Index jellemzi a magyar gazdaságot - áll a Bisnode nemzetközi cégminősítő elemzésében.

A felszámolások és csődeljárások mellett 2012 tavaszától megjelent a kényszertörlési eljárás is, melyekből az elmúlt 12 hónap alatt több mint 40 ezer indult. Javult valamelyest a kép 2015 első negyedévében, mivel az év első három hónapjában több mint 8700 ilyen eljárás indult az előző negyedév 9600 eljárásával szemben, ami alapján 10 százalékot csökkent a kényszertörlések száma ebben az időszakban.
Kényszertörlési eljárásokat például abban az esetben indítanak meg, ha egy cég nem található a székhelyén, nem érhető el, nem adott le beszámolót, vagy nem teljesítette adófizetési kötelezettségeit.

A kényszertörlések átvették a hitelezők által kezdeményezett felszámolási eljárások egy részét, ugyanakkor 2015 első negyedévében a felszámolások száma is csökkent, mivel alig több mint 3000 ilyen eljárást regisztráltak az első negyedévben, míg 2014 első három hónapjában ez a szám a 4500-at is meghaladta.  A végelszámolások tekintetében azonban minimális volt a csökkenés; az első negyedévben a tavalyi évhez hasonlóan, közel ugyanannyi – 2450 körüli – eljárást regisztráltak.

A Bisnode Bedőlési Index (felszámolások és csődeljárások cégszámhoz viszonyított 12 hónapra vonatkozó aránya) egy olyan mutatószám, amellyel megállapítható a cégek fizetésképtelenségének mértéke, és összehasonlítható az egyes szektorok teljesítménye.

A Bisnode csoport negyedévente közzéteszi a szektorok bedőlési arányait tartalmazó listáját is, a gazdaság szereplőinek tájékoztatása érdekében.
Az építőipar évek óta a legkockázatosabb iparágnak számított hazánkban, de tavaly megelőzte a vendéglátás, ami azóta is stabilan tartja „vezető” helyét a rangsor szerint. A gépjármű-kereskedelem és a kiskereskedelem pozíciója sokat romlott az elmúlt időszakban, míg a nagykereskedelem és az élelmiszergyártás javított az előző évhez képest.
A legkisebb bedőlési arányt felmutató iparág az elmúlt 12 hónapban az egészségügy és az oktatás, melyek régóta a felsorolás élén állnak.

Megyei szinten Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében dől be a legtöbb vállalkozás, 4,29 százalékos aránnyal, amit Heves megye követ, ahol 3,88 százalékos volt a fizetésképtelenségi index értéke 2015 első negyedévében. A fővárosi cégek fizetésképtelenné válásának valószínűsége is magas, 3,40 százalék. A Komárom-Esztergom és Pest megyével üzletelő vállalkozások vannak a legnagyobb biztonságban, ezeken a területen ugyanis a legkisebb a felszámolás vagy csődeljárás alá kerülő cégek aránya.

Összességében bíztató jelként könyvelhető el, hogy mind a felszámolások, mind a kényszertörlések, de a végelszámolások száma is csökkent, összevetve az idei első három hónapot a tavalyi év azonos időszakával. Mivel azonban a Bisnode Bedőlési Index értéke az elmúlt 12 hónapot vizsgálva nőtt, nem nyugodtatunk meg a jövőt illetően. A GKI intézet is csak átmenetinek értékeli a kedvező jeleket, és azt valószínűsíti, hogy a magyar gazdaság teljesítménye 2015-ben lényegesen gyengülni fog a tavalyi évhez képest.

A 2015 hátralévő részére vonatkozó előrejelzések szerint marad a vendéglátás a legkockázatosabb ágazat, bár a nyári szezon, és a hazánkba látogató külföldi turisták növekvő száma javíthat ezen a tendencián.
A vállalkozások számának tekintetében hosszabb távon is csökkenő cégszámmal kell számolni.

A Bisnode továbbra is azt javasolja a cégvilág szereplőinek, hogy szerződéskötés előtt alaposan vizsgálják meg partnerük fizetőképességét, minősítsék a cégeket, és ez alapján határozzák meg a fizetési feltéteket.
 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.