BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az új ázsiai bankkal is kész együttműködni az EBRD

Kész együttműködni az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) Kínával, illetve az általa idén életre hívott Ázsiai Infrastrukturális Beruházási Bankkal (AIIB) – jelentette ki az EBRD elnöke Suma Chakrabarti pénteken Tbilisziben, a szervezet éves közgyűlésén. Számos tagország szeretne az AIIB beruházásaiban részt venni úgy, hogy az EBRD-t is megnyernék társfinanszírozónak – mondta Chakrabarti.

Az AIIB létrejöttét az USA ellenérzésekkel kísérte, tartva attól, hogy a nyugati intézmények rovására növeli Kína befolyását; az ERBD megközelítése az, hogy szembe kell nézni a realitásokkkal – emelte ki a Reuters szerint a bankelnök – és meg kell próbálni együttműködni a kínai vállalatokkal, illetve a kormányzattal. (Az EBRD számos tagországa alapító az AIIB-ben, beleértve a mostani közgyűlés házigazdáját, Grúziát, de kettős tag például Oroszország, Törökország vagy Kazahsztán is.)

Az új kihívások között említette Chakrabarti Görögországot, amely uniós országként 1991-ben részt vett az EBRD alapításában – akkor a volt szocialista országok támogatása volt a cél –, idén pedig bekerült a bank működési területei közé. Márciusban Athén kérésére meghirdettek egy görögországi beruházási programot, de a hozzárendelt összeget nem határozták meg – emlékeztetett a Business Insider. Az elnök most közölte, hogy a feltételrendszer attól függ, milyen megállapodásra jut Alekszisz Ciprasz kormánya a nemzetközi hitelezőkkel. Addig is a londoni stáb közzétette első Görögországról szóló előrejelzését: eszerint a görög gazdaság a tavalyi 0,8 százalékos növekedés után idén stagnál, jövőre pedig 2 százalékkal bővül, feltéve, hogy lesz megállapodás – ha nem lesz, akkor komoly recesszió jön.

Azokban az országokban, amelyek megszenvedik az orosz válság hatásait, az EBRD kész további beruházásokra, kiemelten igaz ez a kaukázusi térségre, de Közép-Ázsia országaira is – mondta az elnök, aki arra is számít, hogy több beruházásban vesznek részt Közép-Európában és a Baltikumban is.
Oroszországgal, az EBRD legnagyobb ügyfelével, holtponton van a kapcsolat, tavaly július óta a bank, csatlakozva a nyugati szankciókhoz, nem vesz részt új ottani beruházásokban. A közgyűlésen Szergej Sztorcsak orosz pénzügyminiszter-helyettes ezt politikailag motivált, az EBRD mandátumán túlterjeszkedő döntésnek nevezte. Ha a geopolitikai helyzet megváltozik és részvényeseink a visszatérést kérik, mi készek vagyunk erre – reagált Chakrabarti. Az elnök elutasította Sztorcsak állítását, hogy az EBRD az Oroszországgal kapcsolatos döntés miatt zárta 2014-et 568 millió euró mínusszal (elemzők az orosz és az ukrán portfólió leértékelődésére vezetik vissza a bank fennállása óta első veszteséget).

Az EBRD új prognózisa szerint az orosz GDP idén 4,8 százalékkal, jövőre 1,8 százalékkal esik vissza – Moszkva jövőre már növekedést vár. Egyelőre a csökkenés látszik: az orosz statisztikai hivatal pénteken közzétett adatai szerint az első negyedévben 1,9 százalékkal zsugorodott a GDP az egy évvel korábbihoz képest. Dmitrij Medvegyev kormányfő egy korábbi nyilatkozatában 2 százalékos visszaesést várt, a hajszálnyival jobb adatnak azonban így sem lehet örülni az elemzők szerint, legfeljebb annak, hogy Oroszország nem omlott össze.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.