A kormány arról döntött, hogy megsegíti a tejágazatot, ennek érdekében mintegy másfél milliárd forint értékben vásárolna fel tejport – jelentette ki tegnap heti sajtótájékoztatóján Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető miniszter hozzátette: nagyjából 1500 tonna tejport vennének.
Nem világos, hogy a magyar kormány milyen feltételek mellett, vagy milyen indokkal vásárolhatna fel tejport azzal a céllal, hogy a piaci folyamatokba – az áresésbe – beavatkozzon. Szélsőséges esetekben ugyan elvileg nyitva van annak a lehetősége, hogy az EU intervenciót hajtson végre a piacon, ebben az esetben is Brüsszel vásárolhat fel, nem a magyar állam. Ismert, hogy tavaly a vis maior helyzetként értelmezhető orosz embargó esetén az Európai Bizottság az éppen beérő friss zöldségek és gyümölcsök piacán kialakult helyzetet vette kezelésbe. Ekkor Brüsszel azonnali pénzalapot nyitott, amelyből az érintett tagállamok vehettek ki veszteségeik pótlására. Korábban, 2007-ben az EU támogatást adott a sertéságazatban kialakult válság miatt eladhatatlan húsmennyiség magántárolásához. Akkor a a magas takarmányárak, az európai exportot hátráltató gyenge dollár és egyéb tényezők miatt nehéz helyzetbe kerültek. Mindegyik esetben az EU döntött a beavatkozásról, arra ugyanis nem nagyon van lehetőség, hogy egy tagállam a saját termelőinek kedvezzen más tagállamok kárára.
Ráadásul a mostani tejpiaci helyzet nem érkezett váratlanul. Az április elsején megszűnt, 1984 óta fennálló uniós tejszabályozási rendszer kivezetésének dátuma évek óta ismert volt, ahogy az is, hogy ettől kezdve minden tagállam annyi tejet termel és dolgoz fel, amennyit tud. Az egyik legfőbb, megjósolt hatás az árcsökkenés volt, ez valóban bekövetkezni látszik. Jelenleg a nyerstej felvásárlási ára 90 forint alá süllyedt, 85 forint körül mozog, míg egy éve még magabiztosan 100 forint felett volt.
A kvóta megszűnésének legnagyobb nyertesei a tengerparti tejtermelő övezet országai lehetnek. Az északi és nyugati partmenti tagállamokat felölelő termelési övezet valóban növelni látszik kibocsátását, egyes előrejelzések szerint idén 6 milliárd literrel nőhet az uniós tejtermelés. Összehasonlításul: a magyar termelés évek óta nem éri el a 2 milliárd litert.
Jöhet a családi csődvédelem
Döntött a kormány az e-kártya bevezetéséről – közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter a szerdai kormányülésről szóló sajtótájékoztatóján. Lázár János jelezte, hogy felmenő rendszerben vezetik be az új okmányt, amely összevonja a személyi igazolványt, a lakcímkártyát, az adókártyát, a TB-kártyát és az útlevelet, de többek között diákigazolványként is funkcionálhat. Közölte azt is, hogy a Belügyminisztérium javaslatot tesz 990 kistelepülési polgármester bérének kiegészítésére. Ebben azok részesülhetnek, akik részt vesznek a közfoglalkoztatás szervezésében. Még a nyári szünet előtt megtárgyalhatja a parlament a KDNP családi csődvédelemmel kapcsolatos javaslatát, amelyről ismét tárgyalt a kabinet. A kisebbik kormánypártnak még egyeztetnie kell a bankszövetséggel a mintegy 150 ezer családot kedvezőbb helyzetbe hozó javaslatáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.