Hétfőn a külkereskedelem februári részletes adatait közli a Központi Statisztikai Hivatal, kedden a lakásépítések idei első negyedéves statisztikája jelenik meg. A lakáspiac tavalyi bővülése több éves, folyamatos visszaesésnek vetett véget, bár az év során felépített lakások száma továbbra is alacsony maradt, a válságot megelőző 2008. évinek alig egyötöde - kérdés, hogy a trendforduló után mekkora lesz idén az erősödés.
Szerdán a kiskereskedelem márciusi alakulásáról közöl első becslést a KSH., míg csütörtökön jelenik meg a márciusi ipari termelési adat. Februárban az ipar kibocsátása 5,8 százalékkal nőtt tavaly februárhoz képest, az előző hónaphoz viszonyítva azonban 0,3 százalékkal mérséklődött. A belföldi értékesítés 5,2 százalékkal, az export 7,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Csütörtököm közli az államháztartás április végi egyenlegét is a Nemzetgazdasági Minisztérium. Március végén 536,7 milliárd forinton állt az államháztartás hiánya, ami kedvezőbb a tavalyinál, ugyanakkor a tervezettnek bőven eléri a felét – igaz: a bevételek és a kiadások eltérő dinamikája miatt ez várható is volt.
Pénteken az áprilisi fogyasztói árindexet hozza nyilvánosságra a KSH. Márciusban 0,6 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak éves összevetésben, ám az előző hónaphoz képest átlagosan 0,6 százalékkal emelkedtek az árak.
Pénteken jelennek meg az áprilisi kínai külkereskedelmi adatok is. Legutóbb meglepetést okozott, hogy a naptári év elején a kínai újév változó időzítése miatt előforduló gyengébb év/év indexeket nem követte fellendülés. A behozatal éves dinamikája 2009 óta nem volt ilyen alacsony, a kivitelé 2009-et követően egy ízben múlta alul a márciusi -15 százalékot.
Mindemellett az ipari termelés, a kiskereskedelmi forgalom és az infrastrukturális beruházások éves növekedési üteme évtizedes mélypontra csökkent. Dunai Gábor, az OTP Bank elemzője szerint a befektetők most minden kedvezőtlen adatra optimistán reagálnak: valamilyen monetáris és/vagy költségvetési élénkítésre számítanak.
De a pénteki, áprilisra vonatkozó Egyesült Államok-beli munkapiaci adatok alapján alkothatunk először igazán megalapozott képet arról, hogy az első negyedéves gyenge GDP-dinamikából mennyi lehetett egyszeri hatás következménye, és milyen gyors visszapattanásra számíthatunk az év hátralévő részében. A várakozások szerint a magánszektor munkahelyteremtő képessége visszatérhetett a 200 ezer fő/hó feletti tartományba (március: 126 ezer), miközben a munkanélküliségi ráta csökkenhetett kissé, 5,4 százalékra. A munkapiac helyzete azért nagyon fontos, emelte ki az elemző, mert a Fed jelezte, hogy a kamatemeléssel megvárják a munkapiaci kondíciók javulását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.