Az Állami Számvevőszék folyamatosan nyomon követi a 2016. évi központi költségvetés megalkotását, ezúttal a benyújtott törvényjavaslattal egyidejűleg nyilvánosságra hozta a Költségvetési Tanács támogatása érdekében készített elemzését, amelyről a szerdán honlapján közleményben tájékoztatott.
Az ÁSZ jelezte: véleményének nyilvánosságra hozatala után is nyomon követi a jövő évi központi költségvetés megalkotását, a zárószavazásig támogatja a Költségvetési Tanács munkáját. Hozzátette: folyamatban van az Országgyűlés számára készülő költségvetési vélemény kidolgozása is.
A jövő évi költségvetés tervezete alapján az ÁSZ megvizsgálta a kormányzati makrogazdasági előrejelzés összhangját a mértékadónak tekintett nemzetközi és a hazai intézmények prognózisaival, elemezte, hogy a kormányzat gazdasági várakozásainak bekövetkezése esetén a tervezett bevételek teljesülése mennyire kockázatos, illetve a kiadásoknál fennáll-e a túllépés veszélye.
Az elemzés a 2016. évi kormányzati prognózis és az ennek alapján tervezett bevételek esetében súlyos kockázatot nem állapított meg, sőt egyes adók esetében a tervezettet meghaladó költségvetési bevételeket valószínűsít.
A Költségvetési Tanács részére készült elemzés rámutat, hogy a GDP-arányos államadósság a tervezet szerint 2016 végére 73,3 százalékra csökken a 2015 végére várt 74,3 százalékkal szemben. Az ÁSZ is felhívja a figyelmet arra, hogy az államadósságnak a tervezet szerinti (nominális) 3,3 százalékos növekedése lényegesen magasabb, mint, amit az idéntől hatályos adósságképlet szerint lehetne, ennek alapján ugyanis csak 0,35 százalékkal növekedhetne az államadósság.
A számvevők szerint a 2016. évi költségvetési törvényjavaslatnak a tervezet szerinti államadósság-növekedés melletti elfogadása ellentétes lenne a törvényi előírással, ugyanakkor megfelelne a GDP-arányos államadósság csökkentésére az alaptörvényben előírt kötelezettségnek. A Költségvetési Tanácsnak pedig az alaptörvény szerinti kötelezettség teljesülését kell vizsgálnia a költségvetési törvény elfogadásához való hozzájárulása megadásakor - jegyezte meg az ÁSZ.
A Költségvetési Tanács korábban rámutatott, hogy az adósságképlet szerint - 2016-ban a tervezett infláció (1,6 százalék) és a gazdasági növekedési ütem (2,5 százalék) felének a különbségével számolva - az államadósság mindössze 0,35 százalékkal emelkedhetne. Ezzel szemben a tervezett nominális növekedés mértéke 3,3 százalék. A különbség összegszerűen több mint 700 milliárd forint, vagyis ennyivel kellene visszafogni a kiadásokat, illetve növelni a bevételeket. Ez pedig az államháztartásra, és ezen keresztül a gazdasági növekedésre nehezen kiszámítható következményekkel járna. A Nemzetgazdasági Minisztérium már jelezte, hogy kezdeményezni fogja a stabilitási törvény módosítását az adósságképletre vonatkozóan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.