Visszavonta a Széchenyi Lízing Zrt.-hez korábban kirendelt felügyeleti biztost a Magyar Nemzeti Bank. A jegybank erről szóló közleménye szerint a pénzügyi intézmény tőkehelyzete és refinanszírozása rendeződött.
Ebben szerepe lehetett annak, hogy a lízingcég új tulajdonoshoz került: a cégkivonat tanúsága szerint április vége óta a Széchenyi Lízing Zrt. tulajdonsa a Duna Takarék Bank lett, amely Garancsi István tulajdonában áll. A Videoton focicsapatának tulajdonosa, Orbán Viktor jó barátja folyamatosan növeli cégbirodalmát, jelenleg a CD Hungary, az igen előnyös energiaüzletet kötő MET résztulajdonosa, de érdekelt az építőiparban egyre nagyobb befolyású Market Építőipari Zrt.-ben is, amely például a vizes-világbajnokság Dagályhoz tervezett új épületét építi (a különböző hatósági akadályok alól törvényileg mentesítve). Garancsi legutóbb éppen azelőtt vásárolta meg a villanyoszlop-reklámfelületeket birtokló ESMA Zrt.-t, hogy a kormányzat meggondolta magát, és három év után mégsem találta a közlekedésre veszélyesnek az ilyen hirdetéseket.
A jegybank szerint a felügyeleti biztos gondoskodott a megfelelő működésről, a Zrt. tőkehelyzetét és refinanszírozását is rendezte, így a lízingcég a továbbiakban a biztos irányítása nélkül is képes a jogszabályi követelményeknek megfelelő működésre. Arról a jegybank nem szól, hogy a rendezéshez szükséges volt-e a tulajdonosváltás.
Az MNB a közleményben csak arra emlékeztet: 2014. november 14-én rendelt ki felügyeleti biztost a lízingcéghez, hogy rendezze a tőkehelyzetet, és szavatolja a jogszerű működést. A közlemény az okról nem szól, ugyanakkor tény: a céget akkor tulajdonló Széchenyi Bankot tíz nappal korábban szállta meg a felügyelet, mert szabálytalanságokat talált. Az Államadósság Kezelő Központ volt vezérigazgatója, a kormányhoz közel álló vállalkozó, Töröcskei István családi tulajdonában lévő pénzintézet működési engedélyét decemberben vissza is vonták, majd a jegybank hűtlen kezelés, hanyag kezelés, illetve további pénzügyi visszaélésekre utaló cselekmények gyanúja miatt feljelentést tett. A jegybank szerint a Széchenyi Bank működése nem felelt meg a jogszabályi feltételeknek, és súlyosan megsértette az MNB határozatait is. A bankban a magyar állam is tulajdonos volt: 2013 nyarán az MNV Zrt.-n keresztül 3 milliárd forintot fektetettek a pénzintézetbe, hivatalosan üzleti alapon, a kiemelkedő megtérülésben bízva.
Az állam a befektetésen azonban nemcsak ezt az összeget bukta el: meglepő módon ugyanis a Széchenyi Bank károsultjait nemcsak az Országos Betétbiztosítási Alapból, hanem a költségvetésből is kártalanították (azon 107 betétesről volt szó, akik 30 millió forint feletti összeget tartottak a bankban). Orbán Viktor kormányfő maga jelentette be, hogy helytállnak az állami befektetés mértékéig (azaz 49 százalékig) a követelésekért. Ez további mintegy 6 milliárd forintba került. Így viszont most nem felszámolás, hanem csak végelszámolás zajlik a Széchenyi Banknál.
Arról továbbra sincs hír, hogy az állami szervek vizsgálták volna, felelős-e bárki a hibásnak bizonyult befektetési döntésért. Az indoklás szerint az állami tulajdonos csak későn jött rá, hogy a bank tőkehelyzete gyengébb, mint gondolták, ahogyan nem láthatták a nem megfelelő hitelezési gyakorlatot sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.