Miután a legfontosabb hazai statisztikák zöme ebben a hónapban az első kilenc nap folyamán már napvilágot látott, az előttünk álló héten a hazai vonatkozású adatközlések naptára lényegében üres lesz (a kisebb jelentőségű havi fizetési mérleg statisztikán kívül) – hangsúlyozzák a CIB elemzői.
Az euróövezetben sem lesz adatdömping, a főbb inflációs adatokon kívül (ezek már a májusi statisztikák végleges változatai lesznek, az előzeteshez képest csekély meglepetés-potenciállal) a német ZEW indexre irányulhat komolyabb figyelem. A befektetők továbbra is elsősorban Görögországra összpontosíthatnak, hiszen még mindig nem született megállapodás a hitelezőkkel.
Az Egyesült Államokban azonban ismét számos fontos statisztika érkezik, de egyértelműen az amerikai jegybankra figyelnek majd a befektetők. Kedden és szerdán kétnapos kamatdöntő ülést tart a Fed Nyíltpiaci Bizottsága. Az esemény végén Yellen kormányzó asszony sajtótájékoztatón ismerteti majd a Fed új előrejelzéseit, illetve a Bizottság tagjainak megítélését a kamatemelés lehetőségeiről.
Dunai Gábor, az OTP Bank elemzője szerint arra számíthatunk, hogy az első negyedéves gyenge GDP adat kapcsán a növekedési várakozások enyhén lefelé mozdulnak, míg az inflációs és munkapiaci prognózis várhatóan nem változik majd. A legnagyobb figyelem a Bizottság tagjai kamatvárakozásait övezi majd: legutóbb, márciusban az idei év végére 0,5-0,75 százalékos sávba esett a várakozások módusza, 2016 végére pedig 1,8 százalékos alapkamatot ígért a publikáció. Ha ezek az értékek bármilyen irányba változnak, az minden bizonnyal a piaci árazásokat is befolyásolja majd.
A márciusi kamatvárakozások megjelenése óta először a gyenge első negyedéves GDP, majd a márciusi, már a szokatlanul hideg tél és a nyugati parti kikötői sztrájkok utáni kedvezőtlen lakossági fogyasztási mutatók alakították leginkább a piac véleményét – hívja fel a figyelmet az elemző. Az elmúlt hetekben aztán sorra érkeztek a kedvező adatok: áprilisban nagyot ugrott a kiadott építési engedélyek és az induló lakásépítések száma, meglepően erősen alakult a kiskereskedelmi forgalom, májusban kilencéves csúcsra emelkedett a járműeladások száma. A munkapiac egyre feszesebb, a munkanélküliségi ráta szinte elérte a Fed középtávú egyensúlyi célját, a heti új segélykérelmek száma évtizedes mélyponton van. Egyre több mutató vetít előre gyorsuló bérinflációt, és Janet Yellen egyik legutóbbi megszólalásában maga is elismerte, hogy legalább néhány biztató jelet lát a Fed a munkapiacon idén.
Az olajárak okozta defláció gyakorlatilag véget ért, a maginfláció gyorsul, a háromhónapos gördülő évesített értéke legutóbb 2,6 százalékra, négyéves csúcsra emelkedett. A legutóbbi FOMC ülés (április 28-29) óta a dollár gyengült a főbb kereskedelmi partnereik devizáival szemben.
A kamatemelés halogatására a fő érvet az emelkedő állampapír-hozamok jelenthetik. A tízéves államkötvény hozama a januári mélypont óta kb. 80 bázisponttal, a legutóbbi FOMC ülés óta kb. 60 bázisponttal került feljebb, és 2,4 százalék fölé ért. 2013 májusát követően a kötvényhozamok emelkedése azt okozta, hogy az eszközvásárlási program bejelentett szűkítését szeptemberről decemberre halasztotta a Fed. Akkor azonban élesebb és nagyobb mértékű volt a hozamemelkedés, ráadásul a reálgazdasági teljesítmény és az inflációs mutatók is kevésbé támogatták a monetáris szigorítást.
Dunai Gábor szerint összességében az tűnik a legvalószínűbbnek, hogy a Fed egyértelműsíti majd a szeptemberi kamatemelést, és próbálja meggyőzni a befektetőket, hogy kiemelten figyel a hosszú hozamok alakulására. Ha utóbbi sikerül és nem lesznek számottevő állampapír-piaci reakciók, a kamatemelések 25 bázispontos lépésekben, a negyedévente esedékes prognózis-frissítésekkel és sajtótájékoztatókkal párhuzamosan folytatódhatnak. Ezek alapján az elemző szerint az idei év végén 0,75 százalék, egy évvel később 1,75 százalék lehet az amerikai alapkamat.
Az elemző úgy véli: ez összhangban van az elemzői várakozásokkal és a FOMC legutóbbi előrejelzésével is, a piaci árazások azonban jóval laposabb pályát jeleznek (idén év végére 0,4 százalék, egy évvel később 1,2 százalékos alapkamattal). 2017 végén a piaci árazás alapján 1,9 százalék, a FOMC márciusi előrejelzése szerint 3 százalék lehet az amerikai alapkamat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.