BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A brókerek is pörgették a GDP-t

Pontosan a tervezettnek megfelelő mértékben, 7 százalékkal nőtt a kínai GDP a második negyedévben, és további élénkítő lépések jöhetnek. A tőzsde ennek ellenére 3 százalékot esett.

Az első negyedéves 7 százalékos növekedést tartotta a második három hónapban is a kínai gazdaság a tegnap reggel közzétett hivatalos adatok szerint. Ez kicsivel meghaladja a Reuters konszenzusában szereplő 6,9 százalékos értéket, és rácáfolni látszik az utóbbi időben általánossá vált, nagyobb kínai lassulással kapcsolatos félelmekre.

A világ második legnagyobb gazdasága nincs könnyű helyzetben. A kereskedelmi forgalom és a beruházások bővülése lassul, a belföldi keresletet pedig az ingatlanpiac lehűlése után most még egy jókora tőzsdei zuhanás is visszafogja. Ilyen körülmények között a 7 százalékos bővülésről szóló adatok akár segíthetnek is helyreállítani a központi irányítás hatékonyságába vetett, egyre halványuló bizalmat. A kínai statisztikai hivatal adatai szerint negyedéves alapon 1,7 százalékkal nőtt a gazdaság az első negyedéves 1,4 százalékos bővülés után.

A gazdaság magára találására utalnak a havi aktivitási adatok is, amelyeket ugyancsak tegnap tettek közzé. A foglalkoztatottság nőtt, a gyáripar kibocsátása pedig öthavi csúcsra emelkedett. Még kedden a banki hitelezés gyors növekedéséről érkeztek adatok, ám az nem derült ki belőlük, hogy ebből mekkora részt hasítottak ki a részvényvásárlásra felvett margin hitelek. A tegnap közzétett számok szerint viszont a beruházások 11,4 százalékkal nőttek az első fél évben, az ipari termelés 6,8 százalékra gyorsult, a kiskereskedelmi forgalom pedig 10,6 százalékkal emelkedett, ami a kínai gazdaság egészéről kedvezőbb képet mutat.

Az elmúlt hetekben több figyelmeztető jelzés érkezett a kínai gazdaságból – nem elsősorban a tőzsde zuhanása, hanem például az újautó-értékesítések visszaesése számít ilyennek –, ami miatt a piaci szereplők a szokásosnál is nagyobb szkepszissel kezelik a hivatalos statisztikai adatokat. A Reuters szerint azonban nemcsak a központi adatközlésből, hanem független kimutatásokból is a gazdaság egészét átfogó élénkülés képe bontakozik ki. A Kínai Bézs Könyv felmérésének megállapításai szerint ugyan az elmúlt időszak növekedése akár 1-2 százalékponttal is elmaradhat a hivatalos közléstől, a gazdasági fellendülés tényleg tart, jórészt a belső tartományok felzárkózásának köszönhetően. Julian Evens-Pritchard, a Capital Economics elemzője szerint valódi élénkülésről van szó, amit nem kis mértékben a GDP szolgáltatói szektor komponensén keresztül a tőzsdemánia is hajtott, miután az értékpapír-kereskedelem felpörgött. Fontosabb azonban, hogy a reálgazdaságban is a fellendülés jeleit lehet látni – tette hozzá.

A kínai tőzsdék nem fogadták kitörő örömmel a vártnál jobb statisztikákat, a Shanghai Composite 3 százalékos eséssel zárt. A kormányzat továbbra is igyekszik megfékezni az elmúlt hetekben 30 százalék körüli zuhanást okozó pánikhangulatot. A statisztikai hivatal közleménye is kiemeli, a stabil tőkepiacok alapvető fontosságúak a kínai gazdaság szempontjából, és a közelmúlt jelentős intézkedéseinek már látszik a pozitív hatása. A Reutersnek nyilatkozó Zhang Qi, a sanghaji Haitong Securities részvényelemzője szerint a tőzsde részben azért nem reagált pozitívan tegnap, mert a GDP-adat megfelelt a várakozásoknak. Talán fontosabb, hogy meglátása szerint a részvényárfolyamok és a gazdasági mutatók között az utóbbi időben megszakadt a kapcsolat, a befektetők kizárólag a kormányzati intézkedésekre figyelnek, ettől várják a feltámadást.

Bizonytalan környezetben

A kínai statisztikai hivatal közleménye „kemény győzelemről” beszél az adatok kapcsán, de hozzáteszi, további intézkedések szükségesek a növekedés tartóssá tételéhez. A hazai és nemzetközi gazdasági környezet továbbra is bizonytalan, a világgazdaság fellendülése vontatottan halad – állapítják meg. A hivatal sajtótájékoztatóján elhangzott, az első fél évben a GDP-növekedés 60 százalékáért a fogyasztás volt felelős, a beruházások 35,7 százalékkal, az export pedig 4,3 százalékkal járult hozzá.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.