Nemzetközi hatásra kezdett ismét gyengülni a forint, az euró jegyzése közel került a 318-as technikai és a 320-as lélektani ellenállási szinthez. Az euró/dollár piacán a dollár erősödésnek van nagyobb esélye.
A nemzetközi tőzsdék és a devizapiacok is megremegtek tegnap délután, mivel a befektetők egyre türelmetlenebbek az újabb görög tárgyalási forduló kapcsán. Az eladási hullámot a Budapesti Értéktőzsde és a forint is megszenvedte.
A BUX 1,6 százalékot esett, amivel már csak 21 400 pont a mutató értéke, az euró forintárfolyama pedig a 318-as lokális maximumot vette célba. Ugyan a jegyzés eddig nem jutott el, 317,40 körül volt a maximuma, de közben a dollár ismét erősödött az euróhoz képest, így egy dollárért már 290 forintot kértek napközben a bankközi devizapiacon.
Kereskedők szerint a forint gyengesége nem magyar specifikus okokra vezethető vissza, a piac egyértelműen a görög eseményekre rezonál. Saághy Pál, az Equilor Befektetési Zrt. vezető üzletkötője szerint azonban amennyiben a görög helyzet konszolidálódik, a forint árfolyamában is azonnali visszarendeződés következhet, vagyis az euró ára csökkenni fog. Az Equilor szakértője kiemelte, bármilyen görög végkifejlet legyen is, a forint mindenképpen erősödésbe válthat, és a továbbiakban a 310–320 forintos sávban mozoghat az euróval szembeni árfolyam.
A „nem” szavazatok győzelmét hozó hétvégi népszavazás utáni éjszakán 318 forint is volt egy euró, ez a szint jelenleg technikai ellenállásként funkcionál. Amennyiben ez nem tartaná meg a forintot, akkor a 320 forint mint kerek szám és fontos lélektani szint állhat a további gyengülés útjába.
A távolabbi kilátásokban is a nemzetközi tényezők lehetnek meghatározók a forint és a magyar tőzsde szempontjából. Saághy szerint azonban a görög válság lecsengésével egyre inkább a monetáris politikák, ezen belül is a Fed kamatemelési ciklusának megindulása lehet az a tényező, amely az árfolyamot elsősorban befolyásolja.
A forint most is az euró/dollár árfolyam esésével párhuzamosan indult gyengülésnek, és a világ legfontosabb devizapárjában a további esésre van nagyobb esély. A keresztárfolyamban 1,1420 környékén egy dupla tető alakult ki, miután nem sikerült a fontos, 1,15-ös szint meghaladása. Ennek nyakvonala 1,0830 körül húzódik. Vagyis technikai szempontból az 1,0830-as szintre érdemes figyelni, ha ez alá süllyed az euró/dollár, akkor az 1,05 alatti szintek is tesztelhetők (az elmúlt egy év legalacsonyabb árfolyama 1,0461 volt).
Az euró/dollár esetében is a Fed kamatpolitikájával kapcsolatos hírek lehetnek meghatározók. Ha ősszel kamatemelésre kerül sor, vagy az erre vonatkozó várakozások felerősödnek, akkor visszatérhet a dollárerősödési trend. Ha viszont idén nem lesz kamatemelés, akkor a sztori elhalhat, és az euró visszanyerhet valamit értékéből.
A régiós devizapiacokon a legjelentősebb devizánál, a złotynál lényegében ugyanaz a helyzet, mint a forintnál, a złoty/forint kurzus nem változott jelentősebben. A cseh korona viszont feltűnően stabil, a befektetők már-már menedékdevizaként tekintenek rá.
Kisebb lett a forgalom is
A görög helyzettel kapcsolatos bizonytalanság nemcsak az árfolyamokra van hatással, üzletkötők arról panaszkodnak, hogy rendkívül visszaesett a tőzsdei forgalom is. A befektetők nem mernek pozíciókat fölvenni, mivel olyan kiszámíthatatlanul mozognak az árfolyamok, és a kiváltó tényezők annyira előre jelezhetetlenek, hogy értelmét vesztette az üzletelés. Az alacsony likviditás miatt pedig nehezebb egy pozíció lezárása is, ami tovább mérsékli a kereskedési kedvet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.