Június végén 823,3 milliárd forint volt az államháztartás központi alrendszerének hiánya – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A szaktárca kommentárja szerint ez a várakozásoknak megfelel. A hiány júniusban 312 milliárd forint volt - ez több mint öt éves rekord, 2011-ben sem volt ekkora a deficit. A féléves egyenleg majdnem eléri így az egész éves tervet (annak 93 százaléka), és rosszabb, mint a tavalyi, akkor csak 813 milliárd forint volt a hiány. Pedig idén a tavalyinál kisebb deficitet tervezett a kormány, és az év eddigi részében mindig jobban is volt az aktuális egyenleg az előző évinél.
Az NGM magyarázata szerint a két év azonos időszaka közti különbség ezúttal is elsősorban az uniós források eltérő alakulásából fakad. A fejezeti kezelésű előirányzatok uniós bevételei mintegy 156 milliárd forinttal maradtak el az előző évi bevételektől az évenként változó elszámolások különbsége okán. Ezzel szemben a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok uniós kiadásai több mint 200 milliárd forinttal haladták meg az előző évi kiadásokat a felfutó kifizetéseknek köszönhetően. Emellett a tb-alapok esetében a nyugdíjkiadások alakultak magasabban az előző évinél, amelynek hátterében a 1,8 százalékos nyugdíjemelés áll.
A júniusi nagyobb hiányt azzal magyarázza a tárca, hogy a kamatkiadások közel 60 milliárd forinttal haladták meg az előző évit. (Ezt a kamatfizetések éven belüli eltérő lefutásával indokolják).
Az NGM ismét felhívja a figyelmet arra is, hogy a hiány lefutása nem időarányos - vagyis nem kell megijedni az éves tervszámokat elérő hiány láttán. Az év első felében általában a kiadások meghaladják a bevételeket, míg a második félév jobban alakul. A tárca szerint ezért a hiánycél (a GDP 2,4 százaléka az uniós elszámolás szerint) továbbra is tartható. Arra is felhívják a figyelmet, hogy a gazdasági növekedés és a fehéredő gazdaság (az online kasszák sikere) miatt nagyobbak az adóbevételek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.