BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ezt ajvasolja Ciprasz a hitelezőknek

A görög államadósság 30 százalékos leírását és 20 éves türelmi időszakot javasol a törlesztések megkezdésére Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök, hogy ezáltal fenntarthatóvá váljon az ország adósságállománya.

Ciprasz pénteken, a népszavazási kampány finisében újabb televíziós beszédet intézett a görög nemzethez.

A miniszterelnök üdvözölte a Nemzetközi Valutaalap (IMF) csütörtökön közzétett jelentését, amely véleménye szerint igazolja a görög kormány azon döntését, hogy elutasította a hitelezőknek az adósságszolgálat könnyítését nem tartalmazó javaslatatcsomagját. Ismét arra kérte honfitársait, hogy szavazzanak nemmel a vasárnapi referendumon, mondjanak nemet "a zsarolásra és az ultimátumokra". Újfent hangsúlyozta, hogy vasárnap nem az ország euróövezeti tagságáról kell véleményt nyilvánítaniuk a szavazóknak, hanem a nemzetközi hitelezőkkel kötendő megállapodásról.

A Nemzetközi Valutaalap a múlt héten készített - tehát a hétvégi és az e heti események hatásait nem tükröző - jelentésében megállapította, hogy Görögország adóssághelyzete fenntarthatatlan, ezért a hitelezők által megkövetelt reformok végrehajtása mellett 2018 végéig további 50 milliárd eurós külső finanszírozásra és fennálló hiteleinek átütemezésére, rosszabb esetben újabb jelentős adósságelengedésre lesz szüksége pénzügyi helyzetének stabilizálásához.

"Az IMF-jelentés igazolja azon választásunkat, hogy nem fogadtunk el olyan megállapodást, amely figyelmen kívül hagyta az adósság kérdését" - hangoztatta Ciprasz, megismételve, hogy a nem szavazatok győzelme azt jelentené, folytatják a tárgyalásokat a hitelezőkkel a jobb feltételek elérésének érdekében.

Jánisz Varufakisz görög pénzügyminiszter pénteken az RTÉ írországi rádiónak nyilatkozva kijelentette, hogy karnyújtásnyi távolságra került a hitelezőkkel való megállapodás, és az nem függ a népszavazás kimenetelétől. A miniszter azt állította, hogy a háttérben ezen a héten is folytatódtak a tárgyalások az európai intézményekkel, ő maga is beszélgetéseket folytatott az Európai Bizottság és az Európai Központi Bizottság vezetőivel. Hozzátette, hogy a görög kormány és hitelezők álláspontja nagyon közel áll egymáshoz a költségvetési politikát és a reformokat illetően, a nézeteltérések az adósságszolgálat enyhítését illetően maradtak fent.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.