Nem múlt még el annak a veszélye, hogy deflációba süllyedhet az eurózóna gazdasága: a májusi 0,3 százalék után júniusban csak 0,2 százalék lett az év/éves infláció az Eurostat előzetes becslése szerint (havi adatot ilyenkor nem adnak ki). Az energia- és élelmiszerárak nélkül számolt maginfláció 0,8 százalék lett, szemben a májusi 0,9 százalékkal. (Az energiaárak 5,1 százalékkal csökkentek.)
Az ismét gyengülő adat azt mutatja, hogy az Európai Központi Banknak (EKB) még bőven van tennivalója, ha el akarja érni a „valamivel 2 százalék alatti” inflációs célját – emlékeztetett egy befektetői elemzésben Jennifer McKeown, a Capital Economics vezető európai szakértője. Ezt vetíti előre az is, hogy az eurózónában júniusban is a májusi 11,1 százalékos szinten maradt a munkanélküliségi ráta, vagyis egyelőre nem érdemes számítani túl nagy béremelésekre, ennek nyomán fogyasztásra és áremelkedésre.
Az EKB a márciusban beindított havi 60 milliárd eurós kötvényvásárlási programmal is támogatni akarja a biztosan felfelé tartó inflációs trendet: júniusi prognózisában 2015-re 0,3 százalékos inflációt jelzett az eurózónára, jövőre viszont már 1,5 százalékot, 2017-re 1,8 százalékot vár. Ám ennek elérésében egyelőre csak reménykedhet az eurózóna jegybankja: ezt mindennél jobban megmutatta az egy nappal korábban kiadott előzetes német adat is. E szerint Németországban júniusban csak 0,1 százalékkal emelkedett a fogyasztói árindex, szemben a 0,4 százalékos elemzői előrejelzésekkel. Ez jókora csalódás a sokat ígérő májusi 0,7 százalék után, ráadásul a havi adat mínuszba fordult: 0,2 százalékkal csökkentek az árak a még 0,1 százalékos emelkedést hozó májushoz képest.
A következő hónapban nagyban meghatározhatja a fogyasztói bizalom és ezzel az árak alakulását is az, hogy mi lesz a görögökkel, de ettől függetlenül is van olyan fejlemény, amely nem sok jót ígér. A tegnap közzétett adatok szerint májusban 0,5 százalékkal bővült a német kiskereskedelmi forgalom áprilishoz képest, ez jobb a vártnál. Az év/éves adat viszont sokkal rosszabb: 0,4 százalékos csökkenést mutat az előző havi 1,1 százalékos növekedés után, miközben a Bloomberg által megkérdezett elemzők 2,8 százalékos bővülést jeleztek májusra.
Pedig a munkaerő-piaci helyzet nem ad okot aggodalomra a potenciális vevőknek: a munkanélküliségi ráta júniusban is 6,4 százalék maradt a szövetségi adatok szerint – az Eurostat 4,7 százalékot jelentett, ez a legalacsonyabb ráta az egész EU-ban –, a munkanélküli-segélyért folyamodók száma ezerrel mérséklődött, ezzel már kilencedik hónapja csökken a táboruk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.