„Jónak tartjuk az irányt, ám a mostani akcióban feltárt csalás nagyon kevés” – mondta el az esettel kapcsolatban véleményét Istvánfalvi Miklós. A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács társelnöke a Világgazdaságnak kifejtette: valószínűbb, hogy a csalás révén kieső mennyiség több tízmilliárd forintra tehető, és ebből komoly rész jut a tejtermékpályára is.
A hazai termelők fő problémája az, hogy az áfacsalások nélkül is épp eléggé nyomottak az árak, a feketézés pedig tovább ront a helyzeten. Az árak csökkenésének fő oka a globális kínálat bőségessége. A növekvő tejtermelés és a csökkenő árak trendje a jelek szerint az egész világpiacot érinti. Az ENSZ élelmezésügyi szervezete, a FAO globális tejárindexe májusra 167,5 pontra esett, ez a legalacsonyabb 2009 októbere óta.
Idehaza hasonló a helyzet, megállíthatatlanul zuhan a nyers tej felvásárlási ára, jelenleg a legjobb termelők sem tudnak profitot elérni a tehenészetek működtetésén. Míg alig egy éve még 100 forint felett volt a nyers tej felvásárlási ára, mára a szerződött árak is csupán 75-77 forint körül vannak, amelyek minőségi vagy mennyiségi felárral együtt sem érik el a 80 forintot kilogrammonként. A teljesen szabadpiaci, azonnali értékesítést jellemző, úgynevezett spot árak még ennél is alacsonyabbak, ma 72-73 forint körüliek. Összehasonlításul: a hazai önköltségi ár átlagosan 95–98 forint között mozog, vagyis jelenleg a támogatásokkal együtt is veszteséges az ágazat.
„Ha sokáig így marad a helyzet, akkor elkerülhetetlen az állománycsökkenés, ezeket a veszteségeket ugyanis csak egy darabig tudják finanszírozni a termelők” – mondta el ezzel kapcsolatban Istvánfalvi Miklós. A szakember szerint a tej ára némileg növekedhet a következő hónapokban, ám a tavalyi szintet biztosan nem tudja megközelíteni. Az áfacsalás további árleszorító hatása jelentősen rontja a termelők pozícióit, ebben a helyzetben pedig komolyabb hatósági fellépésre van szükség Istvánfalvi szerint. „A jelenleginél sokkal több és szigorúbb ellenőrzésre van szükség, a feketézés felszámolása különösen most lenne fontos” – emelte ki.
A túlkínálat viszi le az árakat
A feketézés révén az ár alatti értékesítés különösen azért jelent nagy problémát a termelőknek, mert a tej felvásárlási árszintje sokat csökkent az elmúlt időszakban. Ennek oka részben a növekvő globális kínálat: az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériumának (USDA) becslése szerint mind tejből, mind pedig sajtból és vajból rekordszintet ér el idén a világ termelése. Az Európai Unióban szintén növekedésben van a tejtermelés, elsősorban amiatt, mert az EU idén áprilisban megszüntette a tejkvótát, innentől kezdve minden tagállam annyi tejet termel, amennyit tud, illetve amennyit akar. A tejkvóta kivezetését már korábban beárazta a piac, ennek eredményeképp néhány év alatt 6 százalékkal nőtt az Európai Unió világszinten amúgy is legnagyobbnak számító tejtermelése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.