Huszonegy hónap után 3 százalék alá esett a magyar gazdasági növekedés üteme a Világgazdaság mutatószáma szerint. A gyorsulási irányadó júliusban 2,92 százalékos bővülést mutat az előző év azonos időszakához képest, az előző hónaphoz viszonyítva pedig gyakorlatilag stagnált a gazdaság. A júniushoz képest mért 0,02 százalékos növekedésnél rosszabb havi adat utoljára 2012 novemberében érkezett, amikor visszaesett az index.
A korábbi időszakhoz képest gyengébb teljesítményt magyarázza, hogy a GYIA makrogazdasági részindexei inkább zsugorodtak havi alapon. A fogyasztási hitelek állományának csökkenése, a munkakeresés átlagos időtartamának emelkedése (18,1 hónapról 18,2-re), valamint a kedvezőtlen ipari rendelésállomány lefelé húzta a mutatót. A reálkeresetek emelkedése és az ipari termelés bővülése csak arra volt elég, hogy ne essen vissza a főindex.
A pénzügyi részindexek viszont egy fokkal jobban teljesítettek: az alacsony infláció és a kamatcsökkentési ciklus miatt mérséklődött a reálkamat, miközben a pénzkínálat reálértéke növekedett, részben az expanzív monetáris politika miatt. Mindez azt mutatja, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) lazításainak – a kamatvágásoknak és a növekedési hitelprogramnak – összességében továbbra is érdemi hatása van a gazdasági növekedésre. Az is segítette a GYIA-t, hogy a Budapesti Értéktőzsde vezető indexe (BUX) reálértéken számolva emelkedett, ezzel szemben az Ifo-index csökkenése, valamint a rövid és a hosszú lejáratú állampapírok közötti kamatkülönbség emelkedése lefelé húzta a mutatószámot. Összességében a komponensek fele támogatta, a másik fele pedig visszahúzta a GYIA-t. A havi adat jóval gyengébb lett az elmúlt hónapokban tapasztalt értékeknél – amikor 0,2-0,3 százalékos bővülést láthattunk –, a stagnálás nem volt elég ahhoz sem, hogy 3 százalék felett maradjon az éves index. Mostanra már nem olyan könnyű dinamikus növekedést elérni, mint korábban, hiszen tavaly tavasszal és nyáron 4 százalékhoz közeli bővülést tapasztalhattunk, vagyis a bázis eléggé erős.
Az idei első negyedévben mért 3,5 százalékos éves alapú GDP-növekedés után kissé visszafogottabb ütemben folytatódhatott a gazdaság bővülése, arra azonban egyelőre nem kell számítani, hogy számottevően elmarad a 3 százaléktól a következő időszakban. A növekedést támogatja, hogy az európai exportpiacaink élénkülnek, így a külkereskedelem érdemben hozzájárulhat a GDP-bővüléshez, de a belső kereslet is nő. Igaz, a beruházások további jelentős felfutásával nem érdemes számolni a tavalyi rekordnövekedés után, a lakossági fogyasztás bővülése viszont kitarthat. Ezt támogatja a banki elszámoltatás hatása és az alacsony infláció, az év végéhez közeledve azonban egyre magasabbra kapaszkodhat a pénzromlás üteme, ami csökkentheti a reálbérek növekedését.
Összességében a GYIA havi alapon számított stagnálása figyelmeztető lehet, hiszen ez az index hamarabb jelzi előre a trendfordulókat, mint az éves bázisú. Egyelőre azonban csak arról lehet szó, hogy az expanzió veszített a lendületéből, de a 3 százalékhoz közeli éves növekedés továbbra is magasnak tekinthető. Az azonban bizonytalanabbá vált, hogy a bővülés hasonló mértékben fenntartható középtávon is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.