A görög parlament reggel jóváhagyta a hároméves 84-86 milliárd eurós európai pénzügyi mentőcsomagot és a hozzá kapcsolódó feltételeket.
Alekszisz Ciprasz miniszterelnök előzőleg felszólította a törvényhozókat a megállapodás támogatására. Azzal érvelt, hogy a mentőcsomagra mindenképp szükség van a fizetőképesség megőrzéséhez, egy áthidaló kölcsön csak azt jelentené, hogy "a gazdaság visszazuhan a végtelen válságba".
A Sziriza megosztott volt a kérdésben: közel negyven képviselőjük nem szavazta meg a kormány indítványát. Az ellenzék jelentős része azonban támogatta a javaslatot. A korábbi kormánypárt, a jobboldali Új Demokrácia vezetője, Vangelisz Meimarakisz arról beszélt a vitában: a Szirizának semmi joga nincs a korábbi kormányt szidni, hiszen ők is ugyanolyan megszorításokat vezetnek be.
A görög parlament helyi idő szerint nagyjából hajnali 3 órakor kezdte meg a mentőcsomag vitáját - a megállapodást ellenzők legjobb lehetősége a vita elhúzása volt, miután kiderült, hogy nincsenek elegen ahhoz, hogy leszavazzák. Evklidisz Cakalotosz pénzügyminiszter ezzel kapcsolatban megismételte azt a figyelmeztetését, hogy a késlekedés nem engedhető meg, mert a kormánynak péntek délutánig már a parlament által jóváhagyott csomagot kell az euróövezeti pénzügyminiszterek csoportja, az Eurogroup elé terjesztenie.
Az ülést levezető parlamenti elnök, Zoi Konsztantopulu azonban jelezte, hogy megfelelő időt kell fordítani a csomag tárgyalására. A kormányzó Sziriza párthoz tartozó elnök a megállapodást ellenzők közé tartozik.
A vita előtt Alekszisz Ciprasz miniszterelnök is megerősítette, hogy az országnak nincs más választása, teljesítenie kell a megállapodásban foglaltakat.
Bár a Sziriza szinte teljes balszéle a csomag ellen foglal állást, a kormány az ellenzék szavazataival a várakozások szerint többséget kap.
A parlament bizottságai már csütörtök reggel megkezdték a vitát, de a plenáris elé csak az esti órákban kerülhetett a szöveg.
A mentőcsomagot hét euróövezeti tagország parlamentjének, köztük a német Bundestagnak is jóvá kell hagynia.
A megállapodás a feltétele annak, hogy Athén hozzájusson a 2010 óta már harmadik, ezúttal hároméves 83-86 milliárd eurós hitelhez, amely nélkül Görögország fizetésképtelenné válna, és várhatóan már az augusztus 20-án esedékes 3,2 milliárd eurós hitelrészletet sem tudná törleszteni az Európai Központi Banknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.